Хайде днес да не пушим. Не защото е ден без тютюнев дим, а за да проверим самите себе си можем ли без цигарите.

България е сред страните, в които броят на пушачите все още е висок, като особено плашеща е статистиката за нивата на пушене сред младежите. По данни на Европейския училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици (ESPAD) за 2015 г. 7% от учениците на възраст до 13 г. употребяват ежедневно цигари, като процентът при 16 годишните нараства до 25%, пише Труд.

Само една година след спирането на цигарите, рискът от сърдечносъдови заболявания намалява рязко. След 2 до 5 години рискът от получаването на инсулт се изравнява с този на непушачите. В рамките на 5 години намалява и риска от развитието на рак на устата, гърлото или жлъчката. След 10 години намалява наполовина и риска и от развитие на тумор на белия дроб.

Тютюнопушенето е рисков фактор  за редица други здравословни проблеми – сърдечносъдови, репродуктивни, офталмологични. Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите е съставът им. В тях се съдържат над 4000 химични вещества, от които поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни (причиняващи рак).

Тази година Министерство на здравеопазването определя за 16 ноември мото на кампанията да бъде: „Пушенето и ти”.

Ще спреш ли цигарите днес?

Снимка: wallpaperscraft.com