Манов мед от гората на орела правят горските в царевското село Кости. От четири години стопанството произвежда чист и качествен мед като допълнителен поминък. Стопанисването на пчелите е свързано и с поддържането на открити площи в горите, които са много важни за опазването на една от птиците символ на Странджа планина-малкият креслив орел.
Преди 5 години в Кости забелязали прекрасно място в гората и решили, че то може да стане пчелин. Местността е на 2 км от границата с Турция, между природните резервати „Узунбуджак” и „Силкосия”. Именно там преобладава благунът, който създава най-благоприятна среда за добиване на странджанския манов мед.
Първоначално горските закупили 50 кошера, а после още 80. Още през 2013 година от стопанството се похвалили с мед, разказа пред журналисти директорът на ДГС-Кости Цветомир Генов.
Той допълни, че пчелинът е далеч от химически замърсители и земеделски производители, използващи всякакви пестициди. Това било причина от горското да тръгнат по пътя на биопроизводството на манов мед.
То, както и това на пчелен прашец и восъчни основи се организира в рамките на проект „Горите на орела“ към програма LIFE+ на ЕС, осъществяван от Изпълнителната агенция по горите в партньорство с Българското дружество за защита на птиците. Оттам изразиха пълна готовност да предадат своя опит на всички, които са решили да ги последват.