Урок в учебник по литература възмути майка на петокласник, разказва Дарик. Жената споделила в социалната мрежа снимка от изданието, но без да уточнява кои са авторите на учебника.
 
Постът си тя допълва с цитат от учебника: „Св. Георги е един от малкото светци, почитани както от християни, така и от мюсюлмани (...) Гергьовден е и голям празник на ромите в България - те го наричат Ерделез".
 
Елена Гунчева разказва, че на въпрос какво знае за Гергьовден, синът й изрецитирал наученото от учебника - а именно, че това е един от най-големите празници на циганите в България. Тя уточнява, че за значението на празника за българите, както и за празника на Българската армия е отделено едно изречение накрая на текста

Това не е първият случай, при който родители изразяват недоволство от текстовете в учебници на децата си. Експерти от Министерството на образованието и науката (МОН) многократно са коментирали, че повечето издателства се опитват да бъдат максимално толерантни към различните етноси, кавото е и изискването на ведомството.

В действителност поднесената в учебника информация не е невярна. Гергьовден се празнува от всички религии - мюсюлманите са го взели от тюрките, ромите също са го приели като свой. Родители обаче коментират, че ударението на урок по темата трябва да бъде поставено върху това какво е значението на празника за българите.

Всъщност обвинението, че значението на Гергьовден за българите и християните е сбито само в едно изречение не отговаря на истината. Напротив, урокът започва именно със значението на празника за християните. Отделено е място както за народните вярвания, така и за чисто религиозния му смисъл. Разказана е и легендата за Свети Георги.