На 6 май България почита свети Георги Победоносец. Денят е обявен е за официален празник в страната, както и за Ден на храбростта и Българската армия.

Празникът се чества на 6 май, но е официално учреден на 9 януари 1880 г. от княз Александър I Батенберг. По-рано, на 1 януари, е учреден и военният орден „За храброст“ – отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле.

В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден.

Св. Георги традиционно е схващан като повелител на пролетната влага и плодородието (отключва изворите и влагата, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. Поради това 6 май се чества и като празник на овчаря.

Гергьовден е петият най-празнуван имен ден в България след Цветница, Ивановден, Архангеловден и Стефановден. Той е имен ден на хората, кръстени Георги, Генчо, Гергана, Гинка, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия и производните им.