Депутати от ГЕРБ искат правителството да осигури санирането на близо 2200 сгради от резервния списък, за които не стигнаха средства за обновяване по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Това става ясно от внесено проекторешение за изпълнение на политиката за декарбонизация чрез енергийно обновяване на жилищата у нас в парламента. Вносители на предложението са Николай Нанков, Деница Николова и Делян Добрев от ГЕРБ/СДС.

В края на 2023 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува списък от 756 блока за 1.1 милиарда лева, одобрени за саниране по първия етап по НПВУ.

Други 2178 жилищни сгради, чието обновяване ще струва 2.673 милиарда лева, останаха в т.нар. резервен списък.

Решението доведе до масово недоволство от страна на граждани и кметове. Причината - грешки в публикуваните списъци и концентрация на парите в определени общини. Регионалният министър Андрей Цеков обеща проверка и отстраняване на допуснатите неточности, но вече два месеца няма решение за ново класиране.

Проекторешението на ГЕРБ

Сега ГЕРБ предлага Народното събрание да задължи правителството да приеме Национална жилищна стратегия 2025 - 2050 г., заедно с план за действие. Това трябва да стане в срок от 9 месеца от влизането в сила на решението на парламента.

Освен това МРРБ трябва да изготви средносрочна програма с обезпечено финансиране, която да гарантира реализирането на всички оценени проектни предложения от резервния списък по НПВУ.

Тази програма трябва да е готова в срок от 3 месеца, след като парламентът одобри решението. Правителството трябва да одобри тази програма до 30 юни 2024 г., настояват тримата депутати от ГЕРБ.

Мотиви

Вносителите се аргументират с европейската политика към чиста енергия, която изисква намаляване на парниковите емисии и на енергопотреблението.

Посочено е, че страната ни няма действаща актуална Национална жилищна стратегия. Последната е от 2004 г. с хоризонт до 2020 и не отговаря на съвременните условия и предизвикателства.

По тази причина депутатите от ГЕРБ искат да се приеме нова Национална жилищна стратегия до 2050 г., като при изготвянето на документа да се вземат данните от последното преброяване на населението и жилищния фонд от 2021 г.

Осигуряването на средства за кандидатите от резервния списък се мотивира със "стотиците жалби , които са залели националните и европейските институции". Със осигуряване на финансирането сградите от резервния списък ще бъдат поетапно обновени, мотивират се вносителите на предложението.

Според тях по този начин "ще се постигне справедливост по отношение на създадените, а към момента неизпълнени от изпълнителната власт очаквания".

Източник:Mediapool.bg