Електроразпределителната компания в Югоизточна България „EVN България Електроразпределение“ вече се казва „Електроразпределение Юг“ (ЕР ЮГ). С промяната на името компанията става първото разпределително дружество в България, което изпълнява изискването на Директива 72 на европейския парламент и чл. 113а на българския Закон за енергетиката, който гласи, че: „Операторът на електроразпределителната мрежа в комуникациите си и при използване на търговската си марка не създава объркване по отношение на отделната си идентичност от частта на вертикално интегрираното предприятие, осъществяваща доставки на електрическа енергия“.
Заедно с новото име компанията има ново лого и интернет страница www.elyug.bg, която съдържа цялата информация за разпределителната мрежа в Югоизточна България. Страницата www.evn.bg продължава да функционира с информация за останалите компании от групата на EVN в България.
Лицензионните задължения на „Електроразпределение Юг“, нейните предмет на дейност, организация на работа, клиентско обслужване, поддръжка на мрежата и реакция при аварии остават непроменени.
Няма промяна в Общите условия на компанията, нейните точки за контакт и адреси по места. Телефонът за връзка при аварии остава непроменен: 0700 10007, като се променя само имейлът за контакт: [email protected].
Няма промяна в издаването, местата и начините за плащане на фактурите за електроенергия за клиенти на регулиран пазар в Югоизточна България. Фактурите продължават да се издават от крайния снабдител - „EVN България Електроснабдяване“, както и досега. Непроменен остава и телефонът за информация за фактури към EVN България Електроснабдяване: 0700 17777.
Новото наименование не засяга собствеността на „Електроразпределение Юг“ ЕАД, което продължава да бъде съществена част от ангажимента на концерна EVN към развитието на енергийния сектор в България. Инвестираните от EVN средства само в разпределителната мрежа в Югоизточна България от 2005 г. досега са над 1,3 милиарда лева. А общите инвестиции на EVN в България досега са над 1,5 милиарда лева.
За това време компанията постигна едни от най-впечатляващите резултати в сектора:
- През 2017 г. технологичният разход беше намален под 10% от близо 20% при приватизацията през 2005 г., което води до реално спестени разходи за цялата система.
- Сигурността на мрежата и намаляването на аварийността бяха постигнати с изграждането на нови и рехабилитирането на 19 660 км от близо 60 000 км електропроводи.
- Общо 6760 км линии бяха положени под земята, за по-висока надеждност при тежки атмосферни условия.
- Общо 2433 нови трафопоста и възлови станции бяха изградени, заедно с 3 мобилни и 2 стационарни електрически подстанции.
- Акцент през последните години е разширяването на системата за дистанционно отчитане на електрическата енергия в Югоизточна България, която вече включва над 600 000 дистанционни електромера. Така компанията съществено допринася за подготовката на сектора в процеса на либерализация на пазара в България.