Какъв е процесът за изваждане на цифров COVID сертификат на ЕС? Този въпрос става все по-актуален в последните седмици и се нуждае от отговор.
Макар информацията да може да се намери сравнително лесно в интернет, все още мнозина не знаят как да получат документа, с който да докажат, че са ваксинирани, преболедували или с отрицателен тест.
Всъщност процедурата е лесна. На сайта на Националната здравно-информационна система е описан целия процес и всички необходими данни, които трябва да предоставите.
Така например, ако сте ваксинирани с двете дози, за изваждането на документа е необходимо да предоставите ЕГН, номер на личната карта и националния референтен номер. Последното можете да намерите най-долу на документа, който сертифицира, че сте ваксинирани.
Ако искате да извадите цифровият сертификат за COVID, защото имате негативен тест, процесът е сходен. Вместо номера на документа за ваксинация е необходимо да въведете референтния номер на теста, издаден ви от съответната лаборатория. Малко по-сложно е обаче издаването на сертификат за преболедували.
Не толкова защото процесът е труден, но защото в страната има огромен брой хора, които са преболедували, но не са направили тест и официално не се водят в статстиката на Министерството на здравеопазването.
За да извадите документа в такава ситуация е необходимо да въведете телефонния номер, който сте били посочили за контакт при даването на проба за изследване на COVID-19 или номерът, който фигурира в регистъра на МЗ за карантината ви.
Така обаче десетки, ако не и стотици хиляди преболедували нямат възможност да докажат статуса си на такива. Ако не сте направили PCR тест и ако официално не сте бил под карантина – тоест, ако не сте фигурирали в ежедневните бюлетини – вие се водите непреболедували и на този етап не можете да си извадите сертификат.
Дали това ще се промени за в бъдеще, например с допускане на тест за антитела или клетъчен имунитет, засега няма информация. Това обаче е логичен следващ ход, тъй като според официалната статистика в България са преболедували едва 430 000 човека, докато реалната картина вероятно покрива до 2-2.5 млн. души.
Източник: Флагман.БГ