Натрупан дълг в размер на над 77 хиляди лева, голяма част от който е в просрочие от месец март 2021 г., налага преустановяване на снабдяването с електрическа енергия на сградата на Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна, съобщава ВАРНА новини.

Въпреки многократните напомнителни писма, предложения за разсрочване и апел към всички отговорни институции, дългът за електроенергия продължава да нараства с липса на плащания в рамките на последната година, като най-старите неплатени задължения датират от м. март 2021 г., посочват от дружеството.

Крайната мярка с преустановяване на електрозахранването е планирана за 21 ноември 2022 г. и се налага, за да бъде ограничено натрупването на допълнителни задължения, които биха довели до оперативни затруднения за доставчика в групата на ЕНЕРГО-ПРО. Напомняме, че обекти от нулева категория, каквито са здравните заведения, следва да имат осигурено резервно, автономно и независимо електрозахранване, допълват от там.

За критичната ситуация многократно бяха информирани Община Варна, Министерството на здравеопазването, както и всички ангажирани държавни и регулаторни институции, но за съжаление не беше поет конкретен ангажимент за решение на задълбочаващия се казус. Предвид създадената неблагоприятна ситуация, ЕНЕРГО-ПРО Продажби АД отново настоява за спешно предприемане на решителни действия от страна на местната власт за гарантиране и разрешаване на въпроса с натрупаните задължения на СБАЛПФЗ-ВАРНА ЕООД.

ЕНЕРГО-ПРО Продажби искрено се надява, че от страна на ръководството на СБАЛПФЗ-ВАРНА ЕООД, с активната подкрепа на всички общински и държавни институции, ще бъдат изплатени задълженията за електрическа енергия в кратък срок. Електроснабдителното дружество изразява готовност за взаимодействие, включително и с различни механизми за разсрочване на натрупания дълг, и се надява да не се стигне до крайни действия, за да се съхрани сигурността на болничното заведение. 

ЕНЕРГО-ПРО Продажби АД винаги е проявявало разбиране и толерантност към обществено значими дружества, но не може да си позволи да кредитира просрочията от незаплатени суми от клиенти в такъв голям размер, дори и за обекти в здравеопазването. Създалата се ситуация в сектор Енергетика на остра ликвидна криза и волатилност на цените на електрическа енергия изправя дружеството пред предизвикателството да се справи с осигуряване на плащанията към участниците в енергийната верига, отговарящи за производството, преноса и разпределението на електрическа енергия. Поддържането на висока задлъжнялост и наличие на несъбрани суми за предоставяните от нас услуги поставят в сериозна ликвидна опасност дейността на компанията. В тази връзка, с цел ограничаване натрупването на допълнителен дълг и с оглед запазване стабилността на енергийната система се налага преустановяване на електрозахранването до погасяване на задълженията или сключване на споразумение за разсрочването им, уточняват от Енергото.

Припомняме, че през 2015 година ОбС Варна прие решение за закриване на лечебното заведение, след което нито един министър на здравеопазването не предприе действия по финализиране на решението. Вече повече от 10 години Община Варна дофинансира дейностите на здравното заведение и през септември т.г. бе създадена комисия от трима членове – Анелия Клисарова (БСП), Антоанета Цветкова (ГЕРБ) и д-р Ивайло Митковски (ДБ), които да преговарят със служебния министър на здравеопазването за разрешаване на сагата. 

„Спирането на тока на болницата не е средство, под въздействието на което трябва да се вземат рашания. Те трябва да дойдат от Министерството на здравеопазването“, коментира преди време пред медиите зам.-кмета Коста Базитов, който подчерта, че не възможно една община да издържа болница със социално значимо заболяване от световен мащаб от собствения си бюджет. 

В контекста на настоящите действия на ЕНЕРГО-ПРО всички очакваме държавата да влезе в ролята си и най-после проблемът с Тубдиспансера във Варна да бъде разрешен.