Европейската комисия ще отпусне 10,9 милиона евро на България за подпомагане на земеделските производители, пострадали от сушата през лятото, която засегна културите, засети през пролетта, най-вече царевицата и слънчогледа.
Брюксел отпуска средства и за земеделските производители в Румъния, Италия, Естония и Германия. Общата сума за всички държави е 119,7 милиона евро и е от селскостопанския резерв.
Германия ще получи 46,5 милиона евро, Естония 3,3 милиона евро, Италия 37,4 милиона евро и Румъния 21,6 милиона евро. България и останалите държави ще могат да допълнят помощта от Брюксел с до 200% от националните фондове.
След като бъдат приети, националните органи ще трябва да разпределят тази помощ до 30 април 2025 година и да гарантират, че земеделските стопани са крайните бенефициенти.
Съответните държави членки ще трябва също така да уведомят Комисията до 31 декември тази година за подробностите относно изпълнението на мерките, по-специално относно критериите, използвани за определяне на отпускането на индивидуална помощ, планираното въздействие на мярката, прогнозите за плащанията с разбивка по месеци до края на април и равнището на допълнителната подкрепа, която трябва да бъде предоставена.
Уведомлението следва също така да включва действията, предприети за избягване на нарушаване на конкуренцията и свръхкомпенсация.
През юли част от селскостопанския резерв беше предоставен на Австрия, Чехия и Полша, които бяха изправени пред сходни неблагоприятни климатични явления, както и на Португалия, която беше изправена пред сериозни смущения на пазара в случая на винопроизводителите.
В Брюксел днес заседават министрите на земеделието на страните от Европейския съюз. Очаква се българският служебен министър на земеделието Георги Тахов да поиска спиране на вноса на яйца от Украйна.
Източник: БНТ
ДА БРЪКНЕ ПО ДЪЛБОКО МЕЖДУ КРАКАТА НА ФАНДЪКОВА ТА ДА НАПЪЛНИ ЯЗОВИРИТЕ :)