Доставчици на стоки отказват да работят с търговци от Айтос. Причината нови ограничения, които пътната агенция въведе. АПИ постави знаци, с които забранява движението на тежки камиони над 12 тона не само по „улицата на смъртта“, но и по ул. „Хаджи Димитър“, през която минава трафика за Руен и за Айтоския проход. От тук влизат и тежките камиони, които трябва да зареждат търговските обекти в града.

С новите знаци реално се създава патова ситуация, защото тировете, които са в Айтос няма как да излязат, но няма и как да влязат тези, които работят с различни обекти в града. Днес на място беше и екип на Института по пътна безопасност.

„С нас се свързаха гражданите на Айтос. Те са в почуда какво да правят. След намесата на заместник-министър Граматиков се създаде абсолютен, пълен транспортен хаос в Айтос. Не може по този некомпетентен начин да решаваме проблемите на транспортната ни система. На принципа: няма камион, няма проблем. Този град трябва да бъде зареждан със стока, този град е жив организъм. Неспособността да се управлява трафика води именно до това“, коментира Богдан Милчев от института.

В момента на четири места в Айтос са разположени екипи на Пътна полиция, които да следят за тежкотоварни автомобили. Ситуацията вече създава сериозно напрежение в града. „Вчера доставчик беше спрян. Късмет, че камионът му е 11 тона, а стоката едва 400 кг. Два часа го държаха“, коментира собственика на склад в Айтос Евгени Петров. Той се оплака, че вече е получил откази от свои партньори. „Не искат да си създават проблеми. Нарушаването на забраната означава да вземат книжката на шофьора за месец. Никой не иска да си го причини“, допълни Петров.

Ситуацията е настроила и хората в града едни срещу други, призна една от инициаторките на протестите Галина Димитрова. До абсурдната забрана за влизането на камиони в Айтос се стигна след трагедията от 13 септември. Тогава тир помете автомобил и уби баща с двете му деца, а 17-годишно момче беше тежко ранено. Мястото, на което това се случи отдавна е със славата на „отсечка на смъртта“. Това е пътят на всички автомобили от Северна България, които пътуват към Бургас. „Целта беше транзитно преминаващите от Северна България към пристанището да бъдат ограничени. А сега над 12 тона не могат от никъде да влязат в града. Това са камиони, които зареждат магазини, бензиностанции. Зърнопроизводителите, които са в града. Настроиха хората в Айтос, което не беше нашата цел“, коментира Галина Димитрова.

От Института по пътна безопасност пък откриха още серия от нарушения и неизпълнени обещания. Пешеходната пътека, на която бяха пометени автомобилът на Нури Хасан и 17-годишният Октай е повдигната. Никъде по пътя обаче няма знак, който да предупреждава за това.

„Вижте тази пешеходна пътека, на която стана произшествието. Никъде не е обозначена, че е пешеходна пътека с неравност. Този шофьор ако за първи път минава как ще знае, че тук ще му подскочи камиона? Вижте, че ги няма знаците. Липсва цялата организация на движението. И големият въпрос е къде е държавата? Къде е г-н премиерът Стефан Янев?“, заяви Богдан Милчев.

10 дни след обещанието на държавата да има крути мерки, на мястото на трагедията все още няма поставени и камери, които да следят скоростта.

„ Ще настояваме, защото те излъгаха, къде е камерата? Имат мобилни камери, имат триноги. Камери в момента работят на хиляди места като капани. Защо ги няма камерите тук в момента?“, заяви още Милчев. Той и колегите му от Института ще подготвят доклад, с който ще настояват за напълно нова организация на движението.

„Необходим е комплекс от мерки. Ние трябва да обследваме целия трафик, какви нарушения се извършват, колко е натоварено, в кои участъци и в кои часове е натоварено движението. Не може да даваме решения на принципа на пробата и грешката.“