Българската православна църква почита днес църковния празник Неделя Сиропустна. Празникът е наричан също Прощална неделя преди Великия пост или Сирни заговезни.
Това е денят, в който Църквата приканва християните да поискат и дадат взаимно опрощение и така да започнат дните на Великия пост. Празникът се отбелязва седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, а след него - от утре, започва Великият или Великденският пост. Той продължава 40 дни до Възкресение Христово - Великден.
Традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили.
Народната обредност на празника е подчинена на подготовката за големия пост и носи идеята за "последно облажаване". Вечерта на празника при родителите се събират семействата на техните синове, дъщери, внуци, за да заговяват от млечни храни. Приготвят се баница със сирене, риба, варени яйца, варено жито, бяла халва с ядки.
На трапезата се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се привързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки се стреми да хване яйцето (халвата) с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.
Снимка: novavarna.net