В социалните мрежи се завъртя дийпфейк* (фалшифицирано) видео с президента Румен Радев, в който той кани българските граждани да инвестират в "проекти" на "Лукойл" срещу солиден "пасивен месечен доход".
За измамата потвърдиха от пресцентъра на президентската администрация.
Дийпфейк или дълбока фалшификация е технология, която използва форма на изкуствен интелект, съчетана с машинно обучение, за да се заменят във видеоклип или аудиозапис изказвания или действия на различни хора.
Фалшивото видео е публикувано в 16:13 часа на 7 декември. Използван е запис на Нова телевизия от официално събитие, в което е участвал държавният глава. Страницата, публикувала фалшивото съдържание, е кръстена "Uggd65" и е създадена на 9 ноември тази година.
В началото на записа се чува как журналист пита Радев дали се налага свикване на Консултативния съвет за национална сигурност. По средата на въпроса обаче започва фалшивият запис, в който "репортер" моли президента да "разкаже за проекта "Лукойл" и защо е взел такова решение".
Ето какво "отговаря" президентът:
"Заедно с "Лукойл" стартирахме проект, благодарение на който всеки български гражданин вече може да инвестира в проекти на "Лукойл" и да получава стабилен пасивен доход от около 500-600 лв. на месец (б.а. тук записът прекъсва и сумата е грешно произнесена, като към поста пише, че става въпрос за 6000 лева).
Отдавна обмислях реализацията на този проект, защото много от нашите граждани винаги търсят проекти, в които да могат изгодно да инвестират, за да получат допълнителен пасивен доход. Разбирам ги, защото това е наистина важно. Първо работиш за парите, а след това - парите работят за теб.
Това е единственият начин да постигнете финансова независимост и в бъдеще да не си губите времето в работа, а просто да се наслаждавате на живота и да получавате добър пасивен доход.
Благодарение на инвестициите всеки българин ще може да си позволи да пътува по света, да има хубава къща и кола и най-важното - да осигури достоен стандарт на живот на близките си.
Броят на местата е ограничен, затова побързайте да се включите, защото това е добра възможност да спечелите допълнителен капитал."
Много е лесно да се установи, че видеото е дийпфейк, тъй като записаните "думи" на Радев, не съвпадат с движенията на устните му.
От пресцентъра на държавния глава потвърдиха, че записът е фалшив. Те обаче отказаха да уточнят какви мерки взимат по премахването на фалшивия клип.
Източник: https://offnews.bg/