Код жълто за високи температури е обявен утре за цялата страна. Всички знаем какво трябва да правим, за да се спасим от жегите и да избегнем топлинен удар. Знаем ли обаче какво да правим, за да спестим прегряването на домашния си любимец? Ветеринари и кинолози обясняват:
Специалистите съветват да следим за дишането и температурата на кучето си, за да разберем дали е получило топлинен удар. Ако дишането му е учестено и се чува свистене, ако има хрипове, които не се успокояват и когато кучето е на прохладно – със сигурност трябва да потърсите ветеринар.
Обикновено възрастното куче прави между 180 – 300 вдишвания на минута при температура от 37,5-39,2 С°.
Ако дишането се учести до 400 вдишвания в минута, а температурата на тялото достигне 40 С° - задължително трябва да намерите сянка, прохладна повърхност и да дадете вода. Махнете и каишката на кучето си. За да разберете дали температурата на четириногия ви приятел е повишена – проверете ушите, лапите или слабините. Ако тези области са горещи, значи има проблем.
Ако кучето ви е било за кратко на горещо, няма нужда да се притеснявате. Малко прохлада, вода и почивка ще го възстановят. При продължително прегряване обаче трябва да потърсите ветеринар.
Най-голям риск при прегряване има за кучетата със затлъстяване, тези със сърдечно-съдови заболявания и за бременните животни. Бъдете особено внимателни ако имате възрастно животно или малко кученце. За едрите породи пък физическите натоварвания в горещините са противопоказни.
Какво трябва да правите
- Променете диетата на кучето си – не трябва да го прехранвате, ако се движи по-малко.
- Следете в купичката винаги да има прясна вода, ако е възможно даже с кубчета лед.
- Извеждайте кучето си на разходка рано сутрин или късно вечер. През деня избирайте само сенчести паркове.
- Преместете леглото на кучето си на място, което е добре проветриво, не го поставяйте на открито или на слънце. Ако в дома ви е много горещо, можете да поставите на пода влажна кърпа.
- Често решете кучето си, заради горещините може да започне по-силно да линее.
- За да охладите любимеца си можете да изплакнете с хладка вода коремчето му, възглавничките на лапите ушите.
- Ако ползвате климатик, не го слагайте на прекалено ниска температура, за да не простудите кучето.
Какво не трябва да правите
- Не разхождайте кучето на слънце - може да получи топлинен удар или да изгори лапите си на горещия асфалт.
- Не оставяйте кучето в автомобила. Не го правете дори и ако сте оставили леко отворен прозорец или пък сте го засенчили, от това няма смисъл, защото купето ще се нагрее непоносимо.
- Не натоварвайте кучето с активни игри.
- Не подстригвайте кучето. Мислите си, че като махнете козината ще му помогнете? Голяма грешка! Козината има ролята на терморегулатор, тя защитава от прегряване или преохлаждане.
Източник: Gazeta.ru