„Получи се добър дебат в зала по законопроекта, свързан с шума и вредните въздействия от него и безспорно имаше нужда от такъв. Това е предпоставка за балансиран и действащ закон, който ще бъде постигнат с прецизиране на текстовете. Това заяви от трибуната на Народното събрание народният представител от ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев. Изказването му бе част от дебатите по време на разглеждане на промените в Закона за защита от шума в околната среда, внесени от МС. Те бяха приети на първо четене днес.
„За да бъде законът наистина работещ, трябва внимателно да дискутираме промените преди окончателното им приемане. Да не се стига до крайни мерки, а да се търси баланс. Според мен проблемът на сега действащият закон е, че се получава се едно разминаване между отделните органи.
Всички сигнали и жалбите за завишен шум се подават на телефон 112 и те се концентрират при кмета. Съответно той, за да докаже, че има превишаване, трябва да сезира РЗИ, а те да направят замерване. Много често в този процес се удължава във времето, защото през почивните дни от РЗИ нямат дежурни служители или техният брой е много малък“, заяви Бойчев.
От трибуната народният представител, който е и член на парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм заяви, че подкрепя завишаването на финансовите санкции, но вижда друг проблем в оформените до момента предложения. „Да се възложи изцяло контролът за спазване на закона на МВР е крайна мярка. Трябва да се търсят други варианти, които да са по-гъвкави и да има баланс между интересите на бизнеса и тези на гражданите.
Предложените санкции при констатирани нарушения залитат към крайност. Така например ако едно заведение работи след определеното време и наруши закона, ще трябва да затвори за 7 дни, а при следващо нарушение санкцията е 30 дни. Това са големи загуби за бизнеса, летният сезон у нас е сравнително кратък“, категоричен бе Бойчев.
Той изказа мнение в зала, че всяка една крайна мярка е предпоставка за бъдещи за прояви на корупция. „Биха могли да се търсят гъвкави и работещи варианти в посока делегиране на повече права на кметовете на общини. Защото те най-добре познават своите региони, тяхната специфика и нужди и така да се прецени работното време на заведенията.
За нас е особено важно здравето на хора, но от друга страна бизнесът трябва да бъде оставен да работи в нормални условия. Той допринася с финансов ресурс за здравноосигурителната система и приходи от него влизат в бюджета.“, коментира бургаският депутат.