Охраната на въздушното ни пространство ще може да се извършва съвместно с чужди самолети от НАТО.
Това се позволява с приетите днес на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Текстовете бяха приети със 122 гласа "за", 41 "против" и 1 "въздържал се", пише Offnews.bg.
За съвместна охрана на въздушното пространство на страната ни пръв заговори министърът на отбраната Николай Ненчев. През септември миналата година той заяви, че се водят се разговори в тази посока. Малко след това от ГЕРБ побързаха да обяснят, че това е "опция за всеки случай".
Според законопроекта съвместни действия по охрана на въздушното ни пространство ще се извършват при условията на международен договор или при решение на Министерския съвет.
По време на дебатите в зала БСП и ГЕРБ влязоха в спор кой е "е*ал мамата" на българската армия, както се изрази от парламентарната трибуна депутатът от партията на Борисов Владимир Тошев в отговор на реплика от място на лидера на БСП Михаил Миков.
Найден Зеленогорски от Реформаторския блок (РБ) защити законопроекта и подчерта, че в момента, ако няколко самолета нарушат въздушното ни пространство, няма как да реагираме. Мартин Димитров от гражданската квота на РБ заяви, че не разбира защо темата се е превърнала в поредното политическо противопоставяне и според него би трябвало всички партии в парламента да са обединени и да подкрепят текстовете.
От БСП заявиха, че не разбират какво налага тези промени, след като министър Ненчев уверява, че скоро българските самолети ще бъдат ремонтирани и страната ни ще може сама да пази въздушното си пространство. Те изразиха притеснението си, че този законопроект ще сложи пълен край на българската авиация и така страната ни на практика ще остане без въоръжени сили.
"На път са да вземат небето ни, на път сме да направим това предателство. Българското общество не подкрепя тези промени, то ги приема като национално предателство", заяви социалистът Атанас Зафиров.
В отговор Красимир Велчев от ГЕРБ заяви, че от БСП са изпаднали в амнезия. И припомни, че по време на кабинета "Орешарски" е било ликвидирано летище "Божурище", което е било люлката на българката авиация. Според него именно социалистите са съсипали авиацията.
Съпредседателят на Патриотичния фронт и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов настоя за повече прагматизъм при дебатите.По думите му всички правителства досега са били съучастници в съсипването на армията, която в момента е не само в трагично, но и унизително състояние.
АБВ пък заявиха, че ще гласуват против законопроекта, според тях това предложение изпраща лошо послание на партньорите ни - че ще останем вечен консуматор. От ДПС пък защитиха законопроекта и заявиха, че по време на дебатите са се чули много популистки изказвания.
"Държа в ръката си проект на Закона за отбраната и въоръжените сили, но по същество държа закон за националното предателство на България, за унижението ѝ", заяви от парламентарната трибуна независимият депутат Велизар Енчев.
Вносителите от Министерски съвет (МС) обясняват решението да се позволи възможността за съвместна охрана с препоръка, отправена на Срещата на върха в Уелс и препотвърдена от министрите на отбраната от срещата им в Брюксел през февруари 2015 г. Според тях има необходимост от провеждане на съвместна мисия за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО, в това число и на България.
Снимка: Inews.bg