Светла събота е, църквата чества и паметта на светите солунски братя Константин-Кирил и Методий. Денят се отбелязва с празнична света литургия.

11 май е и професионален празник на библиотекарите.

Светският празник за св. Кирил и Методий води началото си от Възраждането. Тогава е свързан с училищните тържества, организирани на 11 май, когато църквата вече е почитала създателите на славянската писменост. Първи известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май във възрожденската книжнина има в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски.

От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий, а след Освобождението става общоучилищен празник на славянските първоучители. Тогава се заражда идеята за химн.

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече има два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).

Имен ден празнуват: Кирил, Кирилка, Кирчо, Киро, Методи, Методий.