Бургазлии масово пътуват до Турция, за да си купят лекарства, за които се знае, че са част от протокола за лечение на коронавирус. След като в аптечната мрежа изчезнаха кръворазреждащи лекарства и някои антибиотици, много хора започнаха да търсят илачите в южната ни съседка. Практиката да се купуват различни лекарства от Турция не е от вчера.

За никого не е тайна, че там много от медикаментите могат да се намерят на далеч по-ниски цени. Сега обаче бургазлии са започнали да се презапасяват с определени антибиотици и хепарини. В определени фейсбук групи има множество запитвания и за селен, цинк и дори витамин Д. По-предприемчивите пък се опитват да открият по турските аптеки и митичният Ремдисивир.

Лекарството беше приложено дори на американския президент Доналд Тръмп. То обаче не е предназначено за свободния пазар. Доставя се само на болниците и се прилага под строг контрол, защото има сериозни странични ефекти. Заради масовото презапасяване под риск се оказаха бременните българки с тромбофилия. Те ежедневно трябва да приемат кръворазреждащи лекарства.

Тези медикаменти обаче се прилагат и при коронавирус и след като това стана ясно, вече са почти неоткриваеми по аптеките. Изчезването на животоподдържащите медикаменти от аптечната мрежа в цялата страна привлече вниманието и на прокуратурата.

От Върховната административна прокуратура са сезирали министъра на здравеопазването, изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за лекарствата (ИАЛ) и директора на Националната агенция по приходите (НАП) да организират и осъществят проверки за наличието на недостиг на медикаментите в болничните заведения и аптеките в страната.

Възложените проверки следва да установят има ли недостиг на медикаменти в болничните заведения и аптеките в страната и ако отговорът е положителен - дали последният се дължи на задържането им от притежателите на разрешение за употреба, на производителите, вносителите, търговците на едро с лекарствени продукти и активни вещества, на посредниците в областта на лекарствените продукти, на аптеките и дрогериите, след което да се предприемат конкретни мерки. Следва да се установи, също така, налице ли е засилен износ в чужбина на жизненоважни за системата медикаменти. Ако такъв е налице, Министерство на здравеопазването (МЗ) да предприеме незабавни мерки, с оглед минимализиране, респективно компенсиране недостига на медикаменти в болничните заведения и аптеките в страната.

От МЗ във ВАП са получени данни за дружества, притежатели на разрешения за търговия на едро с лекарствени продукти, които е възможно да осъществяват подобни действия. Съдействие за целите на проверката по тази линия за идентифицирането на дружествата следва да бъде осигурено от НАП.