Най-важното е дисциплинирането на банковия сектор, заяви премиерът Бойко Борисов на 13-ата годишна среща на бизнеса с правителството, съобщава БГНЕС.

От една година се занимаваме с изтребители, а не с доходи и с това, което ще докара просперитет на хората“, заяви Борисов още в началото на изказването си.

Според премиера темата за въвеждането на еврото като официална валута в страната е изключително важна, а в нея влизат и възможните ефекти от това върху държавата, потребителите и бизнеса.

„Критиците към присъединяване на България към Еврозоната казват, че щели да се вдигнат цените. Да де, но държавите, на които искаме да приличаме, всичките са с евро. Второ – бих задал контра въпрос. Кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? В Банковия съюз и Еврозоната нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас“, категоричен е премиерът.

Той подчерта, че присъединяването на страната ни към Еврозоната ще доведе до редица благоприятни ефекти, сред които по-ниски лихви по кредитите, стабилна банкова система и много други.

Премиерът коментира и сделката за изтребителите. По думите му изборът на нови бойни самолети, подобно пътя към Еврозоната, е показно по демокрация. Борисов отговори и на част от критиките на президента Румен Радев:

„Десетилетия лъжат хората, че ще купуват самолети, а през това се напълнихме с траспортна техника и то само във Военновъздушните сили. „Кугър”-и, „Пантер”-и, „Спартан”-и – милиарди и нямат вътре една пушчица, едно патронче не могат да изстрелят. Нито една съпротивителна единица и те ни дават оценка.  Ние пазим Конституцията и понеже там пише, че ние сме парламентарна държава, най-важните решения ги вкарваме в парламента. Ако някой иска режим, да го направи. Ние искаме демокрация, но да кажеш, че сме заплаха за демокрацията, при положение, че два пъти им нося оставка”, коментира Борисов.

„България вече се ангажира да предприеме действия за успешното й влизането в Еврозоната. Например в небанковия финансов сектор в борбата с пране на пари. Сътрудничеството ни е гладко, а работата върви по план. Следващата седмица ЕК ще докладва за напредъка на България, който все още продължава”, каза заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за еврото и социалния диалог, Валдис Домбровски.

 

Снимка: България Днес