При задържането на петимата, съпричастни към атентата в Истанбул, са използвани сили на отряда за борба с тероризма, операцията е подпомогнало и контраразузнаването, каза пред журналисти прокурорът от Софийската градска прокуратура Ангел Кънев. Той допълни, че по случая се работи от вторник като действията текат съвместно между България и Турция.

Само за четирима от задържаните прокуратурата иска постоянен арест, тъй като за петия обвинен – жена със здравословни проблеми, разследващите са преценили, че няма да бъде в ареста.

Освен за подпомагане на терористична дейност, петимата са обвинени и за "каналджийство", трафик на хора и контрабанда, коментира още Ангел Кънев. Той допълни, че предстоят още редица действия по разследването като са отправени молби за правна помощ до няколко държави. Продължава издирването на един човек, за когото в Турция има издадена заповед за арест.

От петимата задържани у нас само един е с двойно гражданство – българско, останалите са чужденци, посочи Ангел Кънев. По думите му обвинените са влезли на територията на страната ни незаконно.

По-късно през деня Софийският градски съд (СГС) остави в ареста четиримата мъже, заподозрени като съпричастни с атентата в Истанбул. Те са сириецът Амран Абдулрами, Петър Топал, който е с двойно гражданство - българско и молдовско, както и гражданите на Молдова Иван Калак и Леонид Аксакал.

Според съда няма никакви доказателства, че те са съпричастни към атентата, освен данни за чат по телефон. Но остават в ареста заради подозрения за каналджийство.

Само за четирима от задържаните прокуратурата поиска постоянен арест, тъй като за петия обвинен – жена със здравословни проблеми, разследващите са преценили, че няма да бъде в ареста.

Съдебното заседание протече при закрити врата заради справки от няколко служби, в които има класифицирана информация. Кънев обясни, че в папките има данни от различни информационни системи-на ДАНС, МВР, както и от чужди служби.

Решението на съда не е окончателно. 

Източник: БТА

Снимка: trud.bg