Адвокатите поискаха от шефката на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова или да им се извини, или да си подаде оставката, предава Lex.bg.

Искането им идва, след като през седмицата Филипова призова потребителите да подават директно в комисията жалби за неравноправни клаузи в договорите с фирми за бързи кредити, тъй като КЗП вече работела за тях и не им били нужни адвокати, а дори и служебните вземали минимално възнаграждение.

По този повод още в сряда Софийският адвокатски съвет поиска от Филипова (виж тук) да обясни какво е имала предвид и да съобщи през последните пет години колко оплаквания и жалби, свързани с договори за кредити, са подадени в КЗП чрез адвокат. Шефката на комисията не даде отговор, но разтълкува позицията като призив към гражданите да не подават сигнали. Филипова каза още, че комисията има задължение и правомощия да прекратява нарушенията на нормативните актове в защита на потребителите, докато адвокатурата можела само да съдейства, но не и да спира нарушенията или да упражнява контрол над нарушителите.

Днес вече от всички 27 адвокатски съвета в страната се обърнаха към шефката на КЗП с настояване да се извини или да си подаде оставката. В позицията си те припомнят думите ѝ, че потребителите вече не са сами, че вече не са им необходими адвокати, тъй като комисията е на тяхна страна.

„Считаме за недопустимо председател на държавен орган да се изразява по подобен начин публично. Такова изказване, от позицията на поста, който заемате, звучи като сериозно незачитане на труда на адвокатите. Изглежда сякаш председателят и неговият екип трупа незаслужен имидж за сметка на адвокатите в страната, които в годините са се доказали, като достойни защитници на правата и свободите на българските граждани“, посочват адвокатите.

Те се позовават и на Закона за адвокатурата, за да напомнят, че адвокатската професия дава право на лицата, които я упражняват, да извършват представителство на доверителите и подзащитните им и да защитават правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица, за което им се дължи уважение и съдействие като на съдия.

„Считаме, че неуважителното Ви изказване съдържа и нюанс на супериорност, сякаш Вие и ръководената от Вас Комисия стоят субординационно над адвокатурата, като вместо двете институции да си сътрудничат, се създава излишен антагонизъм. Подобна култура на противопоставяне не би следвало да бъде провеждана от човек, заемащ подобен пост“, заявяват адвокатите.

Относно ползването на адвокатска защита по потребителски спорове и при подаване на сигнали до КЗП, те пишат, че адвокатите могат само да помогнат, тъй като именно те защитават правата и интересите на гражданите не само по потребителски дела в съда, но и при договаряне на договорните условия с търговците.

„В този смисъл, изказването Ви въвежда в заблуждение българските граждани, че вместо адвокатите, Комисията за защита на потребителите може да извърши всички действия за защитата на техните права, което е невярно като факт“, се казва в позицията им.

В нея адвокатите обясняват на Филипова, че като призовава потребителите да не ползват техните услуги, а да разчитат само на КЗП, тя нарушава Закона за защита на конкуренцията, който съгласно чл.2, ал.1, т.2 се прилага и по отношение на държавни органи, ако ограничават, нарушават или могат да предотвратят, ограничат или нарушат конкуренцията в страната. Те поясняват още, че нито сега, нито в позицията на Софийския адвокатски съвет е имало призиви потребителите да не подават сигнали и подчертават, че такива внушения са недопустими.

„С оглед изложеното, Ви призоваваме, да поднесете извинение на всички български адвокати, имащи съществен принос за борбата с нелоялните търговски практики и неравноправните клаузи в потребителските договори. В противен случай считаме, че трябва да подадете оставка, защото сте начело на институция, а държавните институции следва да зачитат усилията и ролята на адвокатите и адвокатурата в защита правата на гражданите и юридическите лица и да работят заедно с адвокатурата, а не срещу нея“, заявяват адвокатите, като изрично подчертават, че становището им не е по повод на инициативата на Филипова за премахване на неравноправните клаузи от договорите на фирмите за бързи кредити.

„Напротив – инициативата Ви е похвална и за нея от дълги години призовават адвокати и следва да е приоритет на всеки държавен орган. Считаме обаче, че начинът по който тази инициатива се заяви и представи от Вас, е недопустим. Недопустимо е който и да било държавен орган или представител на държавен орган да не зачита ролята на адвокатурата в защита правата на гражданите и юридическите лица и да призовава гражданите да не се обръщат към адвокати“, се казва още в становището.