На  21 август 2021 г.  в м. Петрова нива, община Малко Търново ще се проведе Национален възпоменателен събор по повод 118 годишнина от Илинденско - Преображенското въстание. Той се провежда под почетния патронаж на президента на Република България Румен Радев, съобщават от пресцентъра на община Малко Търново.

Организатори на събитието са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества -  Бургас.

ПРОГРАМА

21.08.2021 г. (събота)

10.30 ч. до 17.00 ч. Пети фолклорен конкурс „Хайдушка и комитска песен“

13.00 ч. Откриване на документална изложба „125 години организирано тракийско движение в България“

13.30 ч. до 15.30 ч. Научна конференция на тема: „125 години организирано тракийско движение в България“. Посвещава се на проф. д-р Иван Филчев, почетен гражданин на Малко Търново и дългогодишен председател на Тракийския научен институт

15.00 ч. По стъпките на преображенци – „Параклис „Св. Илия“ - село Стоилово (тук на 19.08.1903г.е даден първият сигнал за Преображенското въстание с хвърлената бомба от воеводата Дико Джелебов) - река Велека - Петрова нива /продължителност около 2 часа/

17.00 ч. Хайде на голямото странджанско хоро

17.30 ч. Посрещане на участниците в тракийски туристически поход „По стъпките на преображенци“ от село Стоилово

18.00 ч. Награждаване на лауреатите от петия фолклорен конкурс „Хайдушка и комитска песен“

20.00 ч.Заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“

20.30 ч. Откриване на възпоменателното тържество пред мемориала. Заря- проверка

21.00 ч.Празничен концерт с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Ирена Станкова, Зорница Георгиева, Лазар Налбантов, Костадин Михайлов и оркестър „Жарава“

На 29 юни 1903 г. в м. Петрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници.

За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов. Въстанието в Странджа избухва на 6 август - ден Преображение Господне.За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република.

Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и безчислен башибозук. Заревото на пожарите надвисва над планината – изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.

 През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България  на поляната, където е проведен конгреса е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите  на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.

През 2003 година в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена Света Петка. На Петрова нива има музейна експозиция  с експонати (снимки, оръжия, документи) от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.