Предприет е необосновано висок риск от пилотите при авиационния инцидент на база "Граф Игнатиево" на 13 септември, при който загинаха двама военни. Това е заключението на комисията към Министерството на отбраната, създадена за разследване на произшествието, предава БНТ.

Подполковник Петко Димитров и капитан Венцислав Дункин загинаха по време на тренировъчен полет с учебно-боен самолет L-39, част от авиошоу в авиобазата по повод 20 години от приемането на България в НАТО.

"Със създаването на претоварване при спирането за изкривяване на траекторията, успоредно на полосата, скоростта намалява и е недостатъчна съгласно методическата схема за влизане в следваща вертикална фигура. Комисията счита, че в този момент са възникнали усложнени условия на полета. В 12 часа 30 минути и 1 секунда екипажът въвежда самолета в изкачване за начална вертикална фигура с претоварване от 3,6 G в десен наклон от 6 градуса, височината в този момент е 68 метра, а скоростта 455 км/ч.

Комисията счита, че въвеждането на самолета във вертикална фигура с тези параметри на полета ситуацията се е задълбочила в сложна. В 12 часа 30 минути и 13 секунди след достигането на височина от 647,61 метра със скорост 213 км/ч екипажът започна нисходящо движание с ъгъл на тангажа минус 39,68 градуса, който в следващата секунда нараства до минус 51,11 градуса. В този момент ситуацията се е задълбочила в аварийна.

Между 12 часа 30 минути и 16 секунди и 12 часа 30 минута и 17 секунди, тоест само за секунда и половина са били изпълнени условията за успешно катапултиране. След като екипажът не е предприел действия за аварийно напускане на самолета, комисията счита, че в 12 часа 30 минути и 17 секунди ситуацията е преминала в катастрофална. От всичко това комисията класифицира авиоционното произшествие като катастрофа.

Непосредствената причина е очевидна среща на въздухоплавателното средство със земната повърхност. Като основна причина комисията отчита поемането на неоправдано висок риск при изпълнение на елементи от сложния пилотаж.

Като съпътстващи причини са определени нарушаване на мерките за безопасност, нарушаване на реда на изпълнение на полетната задача и неправилна оценка на запаса от височина при вземане на решение за начина на извеждане на въздухоплавателното средство от фигура във вертикалната равнина, тъй като в горната точка самолетът е бил управляем и е можел да бъде изведен от фигурата по друг начин", обясни Петко Василев - държавен експерт в отдел "Разследване на авиационни произшествия и инциденти" в служба "Военна полиция".

"Не можем да си позволим в мирно време да губим човешки животи", категоричен беше министър Атанас Запрянов.

Той обаче обясни, че ще вземе кадрови решения, едва след като стане ясна цялата информация по случая.

"Бъдете сигурни, че онези, които не служат по правилата и не спазват устава и не могат да носят тежестта на службата, няма да продължават да заемат тези отговорни длъжности. След като стане ясна цялата информация, тогава ще се вземат кадрови решения. Аз слухови хипотези няма да коментирам. Като професионалист и генерал ще ви кажа, че ако в такива трагични събития, ако един командир, който връчва знамето от ковчега на загинал негов подчинен не чувства отговорност, връчвайки го на семейството, не само че не е за тази работа, но той няма дори човешко достойнство", каза Запрянов.

"За мен като министър на отбраната е изключително тежък този инцидент, човешките животи са най-ценни за Министерството на отбраната. Разследването на комисията е независимо от съдебното и досъдебното. Установяване на степента на нечия вина и отговорност не е предмет на разследването. Не можем да си позволим в мирно време да губим човешки животи. Още повече по време на война командирите всеки ден си задават този въпрос - защо губим човешки животи в битка", отбеляза военният министър.

 "Прозрачната и точна експертиза може да отговори за причината за инцидента", каза Запрянов.

Такива инциденти трябва да се сведат до минимум, категоричен е министърът.

"Много пъти ме питате за оставки и имате право да задавате този въпрос, защото всеки трябва да носи отговорност за своите действия, но МО не е нито съд, нито поркуратура и ние не вменяваме вини, нито посочваме виновници", подчерта Запрянов.

След инцидента стана ясно, че разследващите работят по 3 основни версии - пилотска грешка, технически проблем или неправилно зададена команда.Черната кутия на самолета бе изпратена за разчитане в Чехия. Тя показа, че машината е летяла твърде ниско.