Публикуваният на 15 октомври доклад на CEER(Council of European Energy Regulators) има за цел да даде известна представа за това как високите пазарни цени са се отразили на подпомаганите ВЕИ в Европа и дали е било възможно да бъдат оттеглени от съответната система за подкрепа, да очертае структурата на тези системи за подпомагане и да оцени дали подкрепените инсталации, които са напуснали системата за подпомагане по време на фазата на високите пазарни цени, са имали възможност да се присъединят отново към системата по-късно.

Документът има за цел също така да определи дали през 2022 г. вече са били въведени правила за общностите за ВЕИ и дали високите пазарни цени са довели до адаптиране или промяна на системите за подпомагане.

Контекст и цел

В края на 2021 г. пазарните цени на електроенергията започнаха да се повишават значително над предишните прагове.

Системите за подпомагане на възобновяемите енергийни източници се основават на предпоставката, че пазарът не може да осигури достатъчни приходи за тези инсталации и следователно са необходими допълнителни средства, независимо дали чрез някаква форма на премии, инвестиционни субсидии или други форми на подпомагане.

Документът предлага информация как високите пазарни цени са променили ситуацията за съществуващите и новите инсталации до края на 2022 г.

Основни изводи

Въз основа на отговорите, предоставени от националните регулатори на СЕЕР, се наблюдава много широк спектър от ефекти от високите пазарни цени.

Няма единен подход по отношение на възможността за напускане и/или повторно включване в системите за подпомагане. Все пак, 17 от 23 държави членки (ДЧ) посочват, че производителите на енергия от ВИ имат възможност да напуснат системата за подпомагане, а едва 7 от 22 ДЧ са посочили, че производителите на енергия от ВИ имат възможност да се присъединят отново към нея с промяна на пазарните условия.

Петнадесет от общо 21 държави членки са въвели правила за общности за възобновяема енергия. Според Австрия и Гърция високите пазарни цени са имали отрицателно въздействие върху ВЕИ-общностите, тъй като електроенергията е била продавана на пазара, вместо да бъде споделяна между членовете в рамките на общността, докато в Италия и Нидерландия ВЕИ-общностите са смекчили въздействието на високите пазарни цени за членовете си.

Тринадесет от двадесетте държави членки са отговорили, че високите пазарни цени са довели до по-бързото внедряване на инсталации за ВЕИ, при други три високите пазарни цени са довели до по-слабо разгръщане на ВЕИ, което се основава на едновременното увеличение на разходите за CAPEX и инфлацията, съчетано с опасенията, че повишените цени на електроенергията на едро може да са краткосрочни.

Според девет ДЧ има измеримо въздействие на инфлацията/повишаването на разходите върху развитието на нови инсталации за ВЕИ, а в осем няма или има слабо въздействие поради инфлацията и повишаването на разходите.

Четири от общо 21 ДЧ посочват, че е било необходимо предоставяне на допълнителна помощ за проекти, които вече са получили подкрепа чрез действащите системи за подпомагане. В десет от 22 ДЧ съществуващите системи за подпомагане са адаптирани поради инфлацията и увеличението на разходите.

Тези адаптации варират от ненамаляване на съществуващите нива на подкрепа до повишаване на нивата на подкрепа за нови инсталации.

Въз основа на предоставените отговори може да се наблюдава много широк спектър от последици от високите пазарни цени. Няма или не е имало един-единствен „начин“ за адаптиране на дадени системи за подпомагане от страна на държавите членки.

CEER препоръчва да се установят ясни правила за това дали инсталациите за ВЕИ могат или не могат да напуснат системата за подпомагане и дали инсталациите за ВЕИ могат или не могат да се присъединят отново към системата за подпомагане, след като са я напуснали.

Държавите членки следва да са подготвени за непредвидени ситуации, като например по-високи от обичайните пазарни цени, евентуално чрез прилагане на (разновидности на) договори за разлика CfD. В този контекст отрицателните цени също следва да се наблюдават по-внимателно и да бъдат взети предвид.

Събиране на данни

Информацията за доклада е събрана чрез проучване на CEER, проведено през 2023 г. Данните отразяват състоянието в ДЧ относно това как системите за подпомагане и евентуално подпомаганите инсталации за ВЕИ са били засегнати от стъпаловидното повишаване на пазарните цени на електроенергията. България не е представена в изследването.

Източник: Институт за енергиен мениджмънт

Бизнес Юг е съвместен проект на Бургаската търговско-промишлена палата и информационен сайт Gramofona.com