Швеция – Силициевата долина на Европа

| Швеция – Силициевата долина на Европа

Снимка: pixabay

В среда на глобална конкуренция все по-важна е способността да предложиш нещо, което останалите на този етап не могат. И доколкото в традиционните индустрии има много на брой утвърдени играчи, които разполагат с капитал, опит и мащаб и затова много трудно могат да бъдат изместени, създаването на благоприятна среда за иновации и тяхната реализация на пазара изглежда логична стъпка.

Икеа, Спотифай и Силициевата долина на Европа

Какво е общото между Скайп, Спотифай и Ериксон? Швеция. Неслучайно в последно време Стокхолм е наричан „Силициевата долина на Европа“ – единствено Силициевата долина в САЩ има създадени повече технологични компании с над милион долара капитализация на глава от населението. В скандинавската държава ще откриете международно признати университети, стартиращи предприемачи, иновативни технологии, зелена енергия и още много.

През 2024 г. Швеция се класира втора в глобалния индекс на иновациите на Световната организация за интелектуална собственост, като пред нея е само Швейцария.

Страната трайно заема челни позиции още от създаването на индекса. Доброто представяне в множество други водещи класации също е факт. В класацията World Competitiveness Ranking на швейцарския IMD за 2024 г. Швеция се класира на шесто място, като е на 10-то по критерия за ефективност на правителството и 4-то в ефективността на бизнеса. В класацията на OEC (The Observatory of Economic Complexity) за сложност на икономиката през 2022 г. Швеция се класира на 11-та позиция.

Няма лесен отговор какво стои зад тези резултати, но едно е сигурно – пътят

 

към тях е минал през процес на намаляване на регулациите и

административната тежест за бизнес сектора, развитие на конкуренцията и

децентрализация на университетското образование и научната работа.

През 2004 г. Министерството на индустрията, труда и комуникациите, заедно с Министерството на образованието и науката публикуват обща стратегия „Иновативна Швеция“. Стратегията се фокусира върху шест основни елемента – човешки ресурси, научноизследователска дейност и висше образование, инфраструктура и рамкови условия, бизнес среда, публичен сектор и регионално развитие.

Автор: Велизара Захариева, Институт за пазарна икономика

Източник: Инфобизнес

Целия материал може да прочетете ТУК.

Бизнес Юг е съвместен проект на Бургаската търговско-промишлена палата и информационен сайт Gramofona.com

 
 

Нов коментар

captcha

Коментари (0)

Няма коментари

Времето

03.04

9o - 13o
04.04

8o - 15o
05.04

8o - 16o
06.04

4o - 11o