Бургазлията Пламен Паскалев попадна на страниците на известното ВИП списание от Дубай Millennium Millionaire. Статията с него  е със заглавие „Наследство от соколарството в България“ и представя развъждането на хищните птици в страната ни. Ето част от статията, посветена на бургазлията.

Пламен Паскалев е роден на 3 февруари 1967 г. в Созопол. Оставил е незаличима следа в света на соколарството и опазването на дивата природа в родината си. Бургазлията е посветил живота си на възраждането и популяризирането на соколарството, традиция с дълбоки исторически корени в България, въпреки законовите ограничения, възпрепятстващи практикуването му от десетилетия.

Ранните преживявания с животни предизвикват силна връзка между Пламен и тях, която ще оформи работата на живота му. Академичната му подготовка е солидна; учи горско стопанство, биология и анатомия на животните в Тракийския университет в Стара Загора, завършва с магистърска степен по зооинженерство. Тази силна основа в науките за животните го подготви за следващите му стъпки.

От 1997 г. до 2012 г. Паскалев работи в телевизионния бранш, изявявайки се като телевизионен оператор, журналист, автор и водещ в ТВ СКАТ, ТВ МИКС и ТВ ХОБИ. През този период той създава два телевизионни сериала, фокусирани върху лова и риболова, споделяйки страстта си към дивата природа с по-широка публика. Въпреки това, дълбоката му любов към соколите в крайна сметка го отклони от телевизията и го насочи към по-практическа роля в опазването на животните.

Преди 28 години Паскалев създава първия в България развъдник за соколи, разположен край Бургас на брега на Черно море. В момента това е най-големият частен развъдник за хищни птици в страната. Пионерската му дейност започва във време, когато соколарството е почти забравено в България поради забраната му от закона. Въпреки тези предизвикателства, отдадеността и визията на Паскалев изиграха решаваща роля за възраждането на тази древна практика.

Ловът със соколи има значителен исторически произход в България, проследен до прабългарите, които са пренесли това умение от Азия. Легендата разказва, че хан Аспарух, основателят на българската държава през 681 г., използвал сокола си, за да намери открадната си сестра. Вдъхновен от толкова богати традиции, Паскалев работи неуморно за възраждането и популяризирането на соколарството в съвременна България.

Като ръководител на Българския соколарски клуб Паскалев се грижи за отглеждането на над 150 сокола и други хищни птици. Неговата институция не само отглежда тези прекрасни птици, но също така допринася значително за усилията за опазване. Той работи с различни групи за възстановяване на популацията на ловния сокол, който на практика е изчезнал като гнездяща птица в България през последните 30 години. Неговата дейност надхвърля развъждането; той спасява пострадали животни и подкрепя различни програми за опазване на дивата природа.

Усилията на бургазлията в соколарството и защитата на животните са получили международно признание. Неговите соколи са изпратени по целия свят, демонстрирайки способността и отдадеността му за опазването на тези птици. Освен това той участва в демонстрации, изложби и изложби с животни, за да повиши осведомеността относно защитата на дивата природа.

Животът на Пламен Асенов Паскалев свидетелства за неговата твърда ангажираност към околната среда и животните. От ранните си години в Созопол до пионерската си работа в соколарството, той оказва значително влияние върху природното наследство на България. Усилията му продължават да вдъхновяват бъдещите поколения да ценят и защитават деликатния баланс на нашия естествен свят.