Здравейте, четящи! Тези от вас, които следят интервютата, пътеписите, или мен в социалните мрежи знаят, че от шест месеца почивам всеки уикенд и работя по-малко от пет дни. Така имам време да правя нещата, които обичам. А едно от тях е писането. Отдавна искам да ви разкажа за Стоунхендж - световно известно място, само на час от къщата ни в Бристол.
В януарски съботен ден решаваме, че е време да го посетим. Студът не спира и стотиците хора, които пълнят паркинга и автобусите до самия монумент. Преди него има няколко първобитни къщички, където са живели каменоделците. Има музей, ресторант и магазин за сувенири.
Там можеш да похарчиш едни пари за картички, химикали, тениски, пуловери, шапки и каквото се сетиш за спомен. Комплескът почива само един ден в годината на 25 декември. Но да кажем нещо за Стоунхендж: местност във Великобритания, близо до град Солсбъри. Известните камъни са част от най-монументалното палеоисторическо светилище посветено на Слънцето, с древен некропол.
Изградено е от монолитни плочи и стълбове, образуващи концентрични кръгове. Датира от периода на бронзова епоха трето хилядолетие р. н.е.
Хиляди хора се събират край кръга два пъти в годината, за да отбележат деня на зимното слънцестоене и посрещнат изгрева след най-дългата нощ в годината през декември и лятното слънчевото равноденствие през юни.
Това бил значим момент от годината, при който са изпълнявани ритуали. С две думи, в определен ден от годината, месец и час слънцето преминава през камъните по определен начин.
Същото се случва и в най-древната държава България, също в определени дни в Странджа планина. Но с първите лунни лъчи на стената на гробницата на Бастет можеш да видиш котешка глава.
Разликата между Стоунхендж и Бастет, е че английският исторически паметник е посещаван за една година от един милион туристи, които плащат 25 паунда за билет, може и повече, ако искаш да си поръчаш екскурзовод, а ние, за да видим гробницата на египетската богиня Бастет не платихме дори 2,50 лева.
Че камъните на Стоунхендж са включени в списъка на световното наследство на Юнеско, а камъните на ритуалното градче в местността Мишкова нива, пак в Малко Търново, които приличат на монументите в Стоунхендж са записани като един от най- застрашените исторически паметници в Европа, защото няма пари за реставрация и се ограбват.
Че село Бръшлян пак в същия район, с килийното училище и къщата, където е отсядал Левски е по-известно с това, че е близко до барата, където се перат килими. Тъжно, но факт. А тези места, не отстъпват по нищо на множество прехвалени английски исторически обекти. Сега ще разберете защо:
Според легендата Бастет е тракийска принцеса, полубогиня-получовек с тяло на жена и глава на котка. Тя прекарала по-голямата част от живота си в Древен Египет. Последната ѝ воля била да я погребат в родната Странджа.
Била висока около 1,60 м и носела корона на фараон, а на врата ѝ имало златно колие с герб на орел и змия. Нейните последователи закривали лицата си с маски на котки. Бастет е изобразявана и като лъвица.
Дали египетско проклятие тегне над гробницата на Бастет, както гласят преданията сред местните не зная, дали там са се правили телепортации и необичайната енергия е помагала за пътуване във времето, също. Но всички участници в експедицията поръчана от Людмила Живкова са умрели, или не говорят за нея. Тя започнала през 1981 г., когато иманярът Мустафа занесъл на Людмила Живкова карта от животинска кожа. Ванга избрала датата на разкопките.
За пръв път през нощта срещу 5 май с появата на Луната, археолозите видели на скалата изображение на две фигури, приличащи на фараон и жрец.
Според тогавашния шеф на отдела за културното наследство Кръстю Мутафчиев същата вечер в гробницата били намерени безценни находки с извънземен произход. Но не и саркофага, който съдържал таен код за историята и бъдещето на човечеството. Четох че са намерени и много злато и оръжия, но са изпратени в София и засекретени.
И още:
В местността Мишкова нива се намира тракийско светилище с две куполни гробници, крепост, укрепена римска вила и древни рудници с външен диаметър 25 м и височина 1,80 м., състои се от 3 реда блокове от бял мрамор.
В южната част на кръга има вход към гробница покрита от дромос. Входът е с фронтон, украсен с щит, копие и две разтворени длани. При западната стена на дромоса има помещение направено от гранитни камъни.
Там са открити мраморни жертвеници на Аполон Аулариос, надпис с посвещение на Херакъл и оброчни плочки с изображения на тракийския конник, съхранявани в музея на град Малко Търново.
Селището в Мишкова нива с времето се превръща от мегалитен паметник (долмен) с ограда, от средата на II хил. пр. Хр. в светилище. То е използвано до края на античността – IV-VI в. сл. Хр.
А под него казват има изключително силно енергийно поле. За разлика от Стоунхендж камъните в Мишкова нива могат да се пипнат и да се разходиш по тях, а ако искаш да ги видиш отгоре се качваш на дървена беседка.
Пътят до Мишкова нива е много лош, а до гробницата на Бастет се стига само пеша.
Ето така, като нехаем стопанисваме и пазим българската история. Дано на някой му светне лампата, че пари не се правят само лятото на Златните и Слънчака, а зимата в Банско и Боровец. Че тези места, с реклама и някой европроект ще върне хората в общината и ще осигури нови работни места.
Че туристи от цял свят, които имат интерес и култура за история ще напълнят хазната на Малко Търново. Това беше от мен, ако някой хареса идеята ми подарявам му я.
Нели Арнаудова ни запознава с различни и интересни хора в рубриката "Бургазлии зад граница", но и не само. Тя ни разказва за различни места във Великобритания, често ни среща и с любими български актьори от популярни сериали. Нели е от Бургас. Щастливо омъжена е и живее със семейството си в Бристол, Англия.
Пътят до Мишкова нива е идеален, асфалтиран! Не е вярно твърдението, че село Бръшлян е известно с барата да пране на килими. Четете!!! Редактирайте си текста с актуална информация!