Едва ли е изненада за някого, че вечната и единствена по рода си Венеция крие безброй тайни. Историите и легендите, които я заобикалят, варират от безобидни местни приказки до такива със световна слава. За една така легенда ни разказва Вяра Тъпчева. Младата бургазлийка в момента живее в Града на дожите и ни разкрива една от любопитните му тайни.
Сама по себе си Венеция излъчва тази мистериозна, привличаща сила и впечатлява с индивидуалността си. В момента италианското правителство се опитва да се справи с големите тълпи туристи и търси нови начини да запази я такава, каквато винаги е била – наскоро дори бе взето решението туристите да плащат такса, преди да влязат в града и правилото ще влезе в сила в началото на 2023-та година. Ние няма да се фокусираме над това, ами ще се върнем назад в миналото и ще ви разкажем за едно проклятие, което всеки венецианец знае и което е оставило един от най-красивите дворци на Големия канал изоставен.
Ка’ Дарио носи славата си още от 15-ти век. Построен през 1479-та от известния архитект Пиетро Ломбардо, дворецът комбинира типичната Венецианска архитектура с елементи на ренесансовия стил и готика. Заоблените арки гледат към тъмните води на канала, а декорациите на мраморната фасада са смесица от множество стилове, включително арабски и византийски. Това е типично за архитектурата на Венеция - подобни елементи могат да се видят и на базиликата Сан Марко, най-популярната туристическа дестинация. Кръговите прозорци привличат окото и я различават от останалите сгради наоколо. На покрива и могат да се видят типичните венециански комини – красиви и любопитни, те най-често са кръгли и във формата на фунии, и са голяма част от архитектурното наследство на града.
Дворецът е построен от Ломбардо за аристократа Джовани Дарио и именно от там идва името му – Дворецът на Дарио. Джовани е очарован от перфектната локация и приказния резултат, лукса и как мигновено показва колко се е издигнал в обществото. След неговата смърт – естествена, единствената такава в тази история - е наследен от дъщеря му Мариета и нейният съпруг Винченцо и ето, че тук, само едно поколение по-късно, ужасите започват. Винченцо е намушкан и умира от раните си, и малко след това неговата любима се самоубива, като се удавя в Големия Канал, с разбито сърце и неспособна да се съвземе след крахът на младото и семейство. Няколко години по-късно, синът им Винченцо Джуниър също е убит и така свършва родът на първите собственици на това престижно имение.
Всичко това, макар и трагедия, може би би могло да се отдаде на случайността, ако същата съдба не бе сполетяла и британския учен Рейдън Браун, който се нанася там през 1800-те години, готов да започне нова глава от живота си в новия си дом. Макар че е живял там само 4 години, проклятието го застига бързо – той фалира и малко след това се разбира, че е във връзка с друг мъж. Скандалът е толкова тежък за него, че той отнема собствения си живот и този на партньора си. Не се знае дали двамата са се самоубили заедно, или едната смърт е била убийство.
След него Чарлс Бригс купува двореца. Той е американски милиардер и съдбата му е стряскащо близка до тази на Браун – отново излиза наяве, че има отношения с мъж, и той се спасява от скандала, като бяга в Мексико, докато неговият любовник се самоубива.
След тези инциденти Ка’ Дарио остава празен за поне 50 години и през 1964-та се готви да приветства новия си собственик – оперният певец Марио дел Монако. Той обаче така и не стига до там, защото на път към новия си дом пострадва в катастрофа и изплашен от слуховете за този мрачен замък, се оттегля и не го купува. Предвид какво предстои, решението му е било правилно… Пригответе се, влакчето на ужасите тепърва се засилва.
През 70-те години графът на Торино, Филипо Джордано деле Ланце, купува двореца и е убит от любовника си Раул Бласич, който по-късно също умира в Лондон. Следва Кит Ламберт, мениджър на легендарната банда ‘The Who’, който обаче отказва да отседне в двореца, въпреки че го притежава, и отсяда в хотел в съседство всеки път щом посещава Венеция. Твърди, че е заради многото призраци, които обитават къщата. Въпреки че често споделя, че не вярва в проклятието, не смее сам да провери дали е истина или не.
Това не е краят. Десетилетие по-късно бизнесменът Фабрицио Ферари, кореняк венецианец, купува Ка’ Дарио и се премества там заедно със сестра си Николета. По-късно той губи всичките си пари, а сестра му загива в катастрофа. Няма свидетели при нейната смърт, което я прави още по-странна. Въпреки че той не умира, е съсипан и разорен само няколко години след като стъпва в двореца.
На Раул Гардини му хрумва милата идея да подари сградата на дъщеря си. Все пак въпреки цялото нещастие покрай нея тя изглежда все така непокътната и блестяща. Идеята му обаче никога не се осъществява, защото се оказва, че е част от скандала на ‘Mani pulite’ – едно от най-големите разследвания на корупцията в Италия. Смята се, че той е отнел живота си, но събитията около смъртта му са неясни и объркани.
След всичко това става все по-трудно на Ка’ Дарио да привлече нови собственици. Уди Алън, световно известният филмов режисьор, за малко да се престраши да купи сградата, но бързо започва да се колебае и в крайна сметка се отказва. Китаристът на ‘The Who ’Джон Ентуисъл наема двореца за около седмица, докато е на ваканция във Венеция, и малко след това почива от сърдечен удар.
Няколко компании се опитват да го продадат, а през 2006-та неназована американска компания го купува и той стои празен и до ден днешен.
Според местните всички тези трагедии се случват, защото дворецът е построен върху старо гробище на Тамплиерите, но това никога не е доказвано. Може да се забележи обаче, че сградата е леко наклонена надясно, което би могло да е в следствия на нестабилна основа.
Ка’ Дарио е затворен за посещения и понеже е с лице към Големия канал, освен с лодка, не може да се види отблизо. Задната му част е съвсем близо до известния музей Гугенхайм и спокойно можете да се разходите покрай нея, но това е. Градският транспорт, който във Венеция е под формата на големи лодки, минава покрай него, така че ако знаете, че е там, ще го разпознаете. Дори и да не сте чували преди за него, то той ще ви направи впечатление с интересната си и особена архитектура и фасада.
Въпреки че историята му е по свой собствен начин пленителна и мистериозна, нещо, което със сигурност привлича любопитните, то дворецът Ка’ Дарио определено е най-добре да се гледа отдалече. Никой не знае дали проклятието е истинско или става въпрос просто за редица съвпадения… Ето обаче, че той стой празен вече 16 години и това според мен намеква, че човечеството задружно сме се съгласили, че е по-добре да не рискуваме.