Днес, 2 април 2023 година, във Великобритания се гласува в 118 секции. 3300 заявленията са били подадени предварително , което нарежда активните българи на Острова на второ място след сънародниците ни в Турция. Очакваше се, че на тези поредни избори ще гласуват повече хора с позиция и нетърпимост, отколкото миналата година.
Това за съжаление не се отнасяше за град Глостър, в който и този път упражнихме вота си. Мястото за гласуване беше променено от стогодишния пъб в модерен хотел от известна верига. Ентусиастите, които ни посрещнаха обаче си бяха същите.
Росен – заместник-председател на комисията обясни, че сме попаднали в първата вълна. Че хората ще бъдат активни до към 14 часа и след това след 16 часа, когато тук магазините затварят. Че може би повече ще гласуват в България, защото времето съвпада с ваканцията на децата и те вече са отпътували за родината.
В Глостър като по-малък град се гласуваше ръчно. И около 11,30 часа гласувалите бяха около 100. В Бристол, четвъртият по големина център се гласуваше ръчно и по модерния начин - машинно.
Според Димитър Димитров, собственикът на Българския магазин, в близката секция до 13 часа са гласували 245 души. Отличен резултат… И какво от това?
Някои млади хора бяха решили, че ще гласуват без да подкрепят партия, или коалиция. И с право. В България, лично мое мнение, нищо не се е променило от изборите описани в „Бай Ганьо“ на Алеко Константинов.
Не вярваме на управниците, защото те са си същите маскари от социализма и времето на прехода, но и ние сме си същите - хора с мечти, които раздават доверия. Ще завърша с думите на Щастливеца не да се упрекваме, а да се замислим:
„Народа, в когото ти вярваш, е роб, казвам ти, роб; робуването е за него блаженство, тиранията благодеяние, роболепието геройство, презрителното хъркане отгоре - музика!
И пак този народ е клет и нещастен, трижд нещастен! Бит от съдбата, осъден да страда и да тегли за други, мъчен от неприятели, а още повече от приятели и спасители, той нямаше нито една твърда точка, на която да спре погледа си, една дръжка, на която да се ослони, той е изгубил вярата в себе си и в съдбата си и е станал тъй "практичен" и трезвен, трезвен до безчувственост.
Без помощ, без съвет, съкрушен и разкъсан външно и вътрешно, ето го на, една печална, от бури разсипана останка от стари времена...
Има ли кой да го съживи, да го повлече подире си? - Идеали? - Суета, вятър!..."