Млад творец и активист - така се определя самата Божана Славкока, чието име срещаме все по-често най-вече в контекста на първата българка, спечелила межуднародния поетичен конкурс "Мили Дуели" (Mili Dueli).
Любовта към изкуството и опазването на околната среда се заражда в Божана още в семейството й:
"Няма как да избягам от тези неща, след като съм отраснала с тях".
Поетесата споделя, че "Дървото с некролозите" - стихотворението, с което тя печели конкурса "Мили Дуели", не се концентрира само върху темата за смъртта, с която често правим първосигнална асоциация чрез заглавието. Произведението изследва проблемите за семейството и корените - те са разгледани не само през призмата на биологична кръвна връзка в частност, но и като свръзка с българските традиции изобщо.
"Поезията си е това - няма как да не минава през личното. Според мен затова някакви нравоучителни поетични изказвания са ми много неприятни.", коментира Божана.
В разговора младата активистка разказва и за част от социалните арт инсталации, които е правила досега, като "Прегърната природа", "Промените си ти" и "Форма на свобода".
Ключов момент в изработката на "Форма на свобода", кофинансирана от Европейския парламент, са именно предметите, изграждащи инсталацията - всички те са събрани в рамките на поседните 3 години от 17 европейски държави, които Божана е посетила.
"Осъзнавам свободата, която имам, и искам да я защитавам, защото родителите ми, бабите и дядовците ми не са имали свободата да посетят 17 държави", заявява Божана.
"Искам да виждам различни култури и различни места, но все си се връщам тук, и колкото повече пътувам, толкова повече разбирам колко е богата България на природа, на култура, на хора, на всичко и ми е хубаво да си се върна.", добавя тя.
Кое е любимото класическо произведение на Божана, кой е поетът, който я вдъхновява, повече за феминизма и ролята на жените в света на изкуството, бързата мода и още, чуйте в разговора:
Повече на: OFFNews