Вчера в неделното училище в Бристол родители и гости бяхме поздравени с тържество по случай 3 март. Децата, облечени в български носии, пяха песни и рецитираха стихове за България, за Ботев и Левски, за гордостта да се наричаш Българин, както ги учат преподавателите им.
Те също пяха и рецитираха с тях. Празникът бе посетен и от „Райна Княгиня”. Тя развяваше знамето, ушито за Априлското въстание. Знаете, че то е зверски потушено, но тогава светът започва да говори за българите. Че Виктор Юго, Оскар Уайлд и Гарибалди пишат за пожарите, безчинствата и убийствата. Че демократичната общественост в Англия, Чехия, Румъния и Русия излизат на протест срещу Османската империя.
Създават се чуждестранни анкетни комисии с цел да разследват изстъпленията срещу поробените българи. Повече от 500 резолюции в наша подкрепа били гласувани в Англия, събирали се помощи. Протестни движения и митинги има във Франция и Италия. Априлското въстание получава отзвук в Германия, САЩ Белгия, Швейцария, Испания , Полша и Австро-Унгария.
Най – силно движение в защита на нашия народ се разраства в Русия. Начело на това движение застават писателите Толстой, Тургенев, Достоевски, учени като Медведев, известни художници и скулптори. Година след това започва десетата поред Руско-турска война, която се оказва освободителна за нас. Така се стига до подписването на Санстефанския мирен договор и България се появява на световната карта.
Няма да крия, че плаках и пях с децата. Те ме върнаха в детството и ми припомниха смелостта, непокорството и любовта на българите.
След тези вълнения празникът завърши типично по български с веселие и хапване. Организаторите бяха уредили базар, в който се продаваха лакомства от българската и здравословната кухня и разбира се прословутите български кебапчета. За културната част се погрижихме с художничката Стилияна Димитров( Stiliana Dimitrоva.) Почти всеки гост си тръгна с нейна картина или графика, и с книга на български език от мен.
И днес още съм впечатлена от желанието на децата да научат български. Не зная какво става в главите им, защото те посещават английски училища цяла седмица, а българското само един ден и помежду си общуват за по- лесно на английски.
Но се възхищавам от родителите и учителите им, които търпеливо и упорито им предават традициите и историята ни. Защото дори да остане един българин на земята, България ще съществува.
Нели Арнаудова ни запознава с различни и интересни хора в рубриката "Бургазлии зад граница", но и не само. Тя ни разказва за различни места във Великобритания, често ни среща и с любими български актьори от популярни сериали. Нели е от Бургас. Щастливо омъжена е и живее със семейството си в Бристол, Англия.