„За да искаш да се върнеш, трябва да знаеш какво обичаш в тази страна – хората ли, традициите ли. Всички ние трябва да сме ангажирани с общността и развитието на България. Защото какво ще се случи на страната ни, не зависи нито от политиците, нито от Америка, нито от друг“.
Думите са на актьора Димитър Рачков, който е сред лекторите на форума „Кариера и живот – защо в България“ в Лондон, организиран от платформата „България те иска“/ Bulgaria Wants You на Иван Христов и Андрей Арнаудов.
„Всичко зависи от нас – да има по-кадърни учители, лекари, всичко. От нас зависи дали и децата ни ще искат България“, добави бургазлията.
Актьорът изрази мнение, че заминаването е свързано с „някаква точка на пречупване – всеки от вас е осъзнал, че може да бъде щастлив, но това не може да стане в България“.
„Аз съм от поколението на прехода. Това бяха нашите най-силни години. Това бяха годините, в които всеки от нас се бори за мечтите си“, разказа Димитър Рачков.
Според него пред всеки един млад човек през 90-те години е бил пред избора дали да напусне страната.
„На хората тогава въобще не им беше до театър. Имал съм случай в Сливен да играя – на сцената да сме 15 души, и в залата има 12 души. Хората нямаха какво да ядат, какво остава за театър“, коментира актьорът.
Той сподели, че заплатата му в края на месеца през 90-те години е била долар и половина.
„Въпреки всичко никога не се отказах. Знаех, че искам да бъда актьор. Работех на две места. За тази моя мечта да бъда актьор всеки ден изминавах 340 км. Репетирах в Сливен, след това заминавах за Китен“, спомня си Рачков.
Той разказа още, че е имал моменти на безнадеждност, задавал си е въпросът – „да замина ли, или да остана“.
„В крайна сметка не заминах и не съжалявам“, заяви Димитър Рачков.
„Какво щеше да се промени, ако бях заминал – щях да оправя битовите си несгоди, но щях да живея с усещането, че не съм на правилното място“, каза актьорът.
Той изтъкна, че повечето ни сънародници са в чужбина, за да изкарват пари и да пращат на роднините си в България.
„Но давате ли си сметка дали близките ви имат нужда от вашите пари, или от вас?“, попита присъстващите Рачков.
Той разказа още, че когато е бил на 20-25 години, не е мислил за демографската криза, нито дали ще липсва на родителите си. Останал обаче заради мечтата си да стане актьор. „Трябва да сбъдваме мечтите си в държавата ни, а не по други места“, коментира Рачков.
„Парите са средство, но не са цел. Утре падаш и си дотам, и хората няма да се интересуват колко пари си изкарал, а дали си бил добър човек“, изрази мнение той.
Според актьора ключът към успеха е положителното мислене.
„Смятам, че ние много мрънкаме. Вместо да мрънкаме, че нищо не става от тая държава, дайте да се обединим, да се хванем за ръце и да я оправим“, призова той и в заключение заяви:
„Колкото посоки да имате на заминаване, трябва да имате само една за връщане – България.“
Източник: БТА