Бургазлията Цанко Цанков – световният номер 1 в маратонското плуване, е в Калифорния за последна проверка „на място“, преди да атакува нов планетарен рекорд тази година, заедно със своя треньор Николай Илиев. Това съобщава сайтът за българите в американския щат - bulgarica.com.
През 2022 г. Цанков стана първият българин, прекосил протока Гибралтар между два континента Европа и Африка, и не само, но и финишира като шампион в маратона там сред 24-имата най-добри състезатели в света.
Тази година през август нашият воден първенец ще стане и първият българин, който ще се впусне за 2-ри път по друго едно от 7-те най-трудни трасета в света, известни като Oceans Seven. През лятото „Акулата от Бургас“ ще плува във водите на Тихия океан в пространството между остров Каталина и Лос Анджелис, т.нар. Catalina Channel, където ще цепи вълните, без да спира цели 32 км (20 мили). Или си представете да потичате при силен вятър отвсякъде от тук до Лонг Бийч, или от София до Перник в България.
Трасето е двойно по-дълго, отколкото на Гибралтар, но това въобще не е най-сериозното изпитание за 35-годишния „български Посейдон“.
„Разстоянията са най-голямата трудност за повечето плувци в открити води, но за мен температурата на водата е най-важна, като и условията по време на плуването. Затова съм тук“, поясни уникалният ни състезател с доказани отлична техника и физическа подготовка.
Именно върху това акцентира най-силно в своята подготовка Цанков и тук – адаптиране към условията, и то в най-големия океан на света.
Както и за маратона на Гибралтар, така и за Каталина българинът е избрал да работи със строго местни американски консултанти, които добре познават 32-километровата отсечка. Но и имат опит в преплуването ѝ, както и особеностите на трасето и условията, които хич не са малко за разлика от басейна. Повечето за които дори не помисля човек, а са особено важни в открити води. Това са освен приоритетната за Цанков температура на водата, но и теченията, които не са едно и две за такова разстояние, и водната жива флора и фауна. Но с отговори дори само на тези въпроси не може да се мине.
Какви мазила за тялото и екипировка са позволени? Например, какви да са банските, шапката и очилата.
Трябват ли и какви допълнителни специални атрибути са задължителни? За такова плуване непременно трябва да „светиш“, ако е нощно, както ще бъде тук с Цанко. Той ще стартира в 7:00 вечерта, вариантите са два: или „светещи пръчки“ на закачени за теб въженца, люлеещи се около теб във водата, или специални силно олекотени две лампички, които се закачат отзад на шапката и банските. Забранени са белият и жълтият цвят на светлината.
Изключително важно е задължителният придружаващ го т.нар. „лодка (с) водач“, той трябва да се движи бавно и внимателно, точно на определено разстояние встрани от плувеца. За да не предизвиква вълни, но да е достатъчно постоянно видна от него от страната, от която той вдишва. И не само за да не я изпуска от поглед и да го води, но и за да може бързо и точно да му се подава в определени къси моменти храна и течности, което може да прави и гребец с каяк на два-три фита, който се движи от другата страна. Лодките на гостите и феновете трябва да се движат на 50 фита зад плувеца.
Цялото движение на плавателни съдове в определен диаметър се спира и районът се отцепва от военни катери.
По време на едно подобно плуване се губят повече от 5 килограма тегло.
И тук идва мястото да кажем за най-важното, самият човек – водачът на лодката (лицензиран капитан на малка яхта), който предлага най-добрата линия за трасе на плувеца, която може да се окаже не точно права, за да се преборят теченията. И така важността му още повече се засилва в нашия случай тук в Ел Ей, защото се гони „чупене“ на рекорд за време.
Затова се избира и много точно датата, и дори часовете за преплуване на подобни акватории. За „Властелинът на Черно море“ е избрана една от предвидените най-спокойни нощи на лятото в тази част на най-големия океан.
Ето защо, така и прочее, предварителната среща тук на Цанко с водача в дълбините става още по-задължителна, сам да стъпи на лодката и да му бъде показана точната карта за избор на трасе. Както и да получи задължителните изисквания, така необходимите препоръки и указания за преплуването на заветния популярен калифорнийски проток. И попада на точния човек – капитан Дейв. Бивш водолаз на Военноморските сили на САЩ, повече от 30 години около света в гмуркането и над 15 на лодки в Южна Калифорния. Е, и този човек, ако не знае подводните течения и кой е най-доброто трасе?! Със специално избраната лодка „Звездата на Пасифика“. За да изгрее още една звезда, световна, от България!
Именно от кептън Дейв научихме точните разстояния, като предостави и специалната морска карта с координати.
Освен плуването, за открити води са важни началната и крайна точка, защото не може от всякъде да стартираш и финишираш, брегът не позволява. Тук Цанко трябва да избере едно от две възможни места за финал на континенталната суша, пясък или скали, първото по-лесно, второто по-трудно, но с малко по-къса дистанция. Познайте кое избра българинът.
В същото време трябва да бъдат на най-късата линия на трасето. Правилото за начало и край е „сух влизаш – сух излизаш“, заставаш на брега, вдигаш ръка, пускат часовника и скачаш. Като приключиш, излизаш цял на сушата и пак вдигаш ръка, за да спрат стрелките. След това отиваш да вземеш купата.
Това последното ще стане при Цанко, но преди да се случи, той минава на лекарски преглед.
„Когато излизам, не си чувствам ръцете и краката и ми се вие свят“, разказва ни „българският Посейдон“. Не ви ли прилича на космонавт, който трябва да се адаптира след полет?
А за да бъде успешен нощният „полет“ в бездната на океана през лятото, Цанко не спира да тренира и по време на престоя си сега в Калифорния. Всеки ден е във водата от един до два часа, като е избран специален басейн с олимпийски размери в Санта Моника в близост до хотела. Ето кадри от тренировката и ексклузивно интервю.
Видео: Евгени Веселинов, BULGARICA