Коледните празници от Бургаско са представени в специална изложба в музея Stille Nacht („Тиха нощ“), намиращ се в алпийския курорт Ваграйн. Изложбата е дело на Регионалния исторически музей в Бургас в сътрудничество с местното туристическото дружество Kulturverein Blaues Fenster и Почетното консулство на Австрия в Бургас.
В изложбата са показани традиционните за българите празници, обичаи и поверия през декември. Те започват с дните на светците Варвара, Сава и Никола, продължават с Игнажден и кулминацията им на Бъдни вечер и Коледа. Освен информация в изложбата са представени оригинални костюми на коледари, носии от Странджанско, обредни хлябове и няколко вида сурвачки.
Изложбата беше открита в присъствието на множество почетни гости от двете страни, между които почетният консул на Австрия в Бургас доц. д-р Радостина Иванова-Мишинева, областният управител Вълчо Чолаков, директорът на РИМ-Бургас д-р Милен Николов, местният представител в ландстаг Залцбур - Елизабет Хубер, и кметът на Ваграйн Аксел Елмер.
Най-вълнуващата част от събитието беше представянето на автентичен фолклор от жените от читалище „Просвета-1929“ в руенското село Люляково. Те дадоха възможност на гостите да се докоснат до магията на българското надпяване, танци и кухня. Жителите на алпийския град опитаха зелник, баница с булгур, тиквеник и кишкек, а сготвеният по традиционна люляковска рецепта, постен боб се оказа техен абсолютен фаворит.
Веднага след откриването си изложбата „Коледните празници от Бургаско“ бе разгледана и от наши сънародници, живеещи в близките населени места.
Представянето на българската култура във Ваграйн ще продължи с второ събитие в средата на декември. Тогава група от Професионалната гимназия по туризъм „Проф. Д-р Асен Златаров“- Бургас ще покаже на място кулинарните си умения, а танцов ансамбъл „Атанас Манчев“ е поканен да изнесе кратка фолклорна програма.
Музеят „Тиха нощ“ разказва историята на най-известната коледна песен в света и създателя на нейния текст Йозеф Моор. Мястото е една от атракциите в алпийското градче Ваграйн, което се занимава предимно със ски туризъм и реализира 3 милион нощувки годишно. Изложбата ще остане там за активния зимен сезон и ще има възможност да популяризира Бургас като дестинация за културен туризъм. За целта е създаден още рекламен каталог с кратка информация за морския град и местните традиции.