80 нови чиновника и издръжка от близо 1,3 млн. лева ще струва на Община Бургас, ако Центровете за административно управление се превърнат в районни кметства, а кметовете им се избират пряко.

Това стана ясно днес от отговор на местната администрация на питане на общинските съветници от ГЕРБ. В момента в града тече подписка на инициативен комитет, който иска старите териториални дирекции в града да се превърнат в районни кметства.

Така хората ще могат пряко да избират своя районен кмет и да му търсят отговорност, смятат организаторите. Главният секретар на общината Божидар Кънчев цитира разпоредбите на Закона за местното самоуправление и местната администрация, който е категоричен за броя на администрацията в районните кметства.

„Изцяло в компетенциите на Общинския съвет е да одобри структурата и администрацията. Практиката е районната администрация да дублира част от звената на голямата“, обясни Кънчев.

Той допълни, че определени структури ще трябва да бъдат разкрити задължително в районните кметства и от там ще дойде увеличението на бройката чиновници. Новите работни места обаче вървят с офис техника, компютри и консумативи, за които също трябва да се отделят пари, подчерта главният секретар. Той уточни, че в бюджета на Общината за тази година подобни средства не са предвидени.

Според общинския съветник Живко Табаков, който е и един от инициаторите на идеята за пряк избор на районните кметове, цифрата не е стряскаща.

„2 млн. посочиха, че ще струва демокрацията в Бургас. Сега да попитам – вие съгласни ли сте да похарчим 2 млн. лева, ако знаете, че от 272 млн. бюджет на Общината, парите няма да бъдат похарчени основно за центъра на града и няколко култови сгради, а ще бъдат похарчени за вашите населени места – уличките, осветлението, парковете и паркоместата“, контрира Табаков.

Като голям плюс на идеята той подчерта изискването всяко районно кметство да има техническа служба.

„Нека не забравяме, че един от основните акценти е, че ще бъдат отворени технически служби на място, в които ще се издават строителните разрешителни. Най-големият проблем на кварталите в момента е застрояването. Когато обаче хората недоволстват, от териториалната дирекция отговарят, че решението е на Община Бургас и никой не носи отговорност за това. Районните кметове ще бъдат много по-ангажирани с решаването на основните проблеми – паркирането и свободните места, застрояването на зелените площи“, убеден е Живко Табаков.

Подписката в подкрепа на идеята за пряк избор на районните кметове ще продължи до март. Очаква се тя да влезе като докладна за разглеждане от местния парламент през април.

В момента Бургас е разделен на 6 Центъра за административно управление, в които работят общо 70 служители. Те обслужват не само комплексите и центъра на града, но и съставните селища и новите квартали.