Искането за районирането на Бургас влиза в местния парламент. Инициативният комитет „За развитие на местната демокрация“ внесе в деловодството на Общината подписката, с която се настоява в града да има районни кметове, които се избират пряко от хората, а не се назначават.
„Смятаме, че това е начинът да се подобри административното обслужване, а и по-равномерно да се разпределят публичните ресурси на местната власт“, коментира Даниела Божинова. Общинският съвет е този, който ще трябва да реши дали да се съобрази с желанието на хората, поставили си подписите под искането. За това и от инициативния комитет започват разговори с всички партии, които имат свои представители в местния парламент. Първата среща е с кмета на Бургас Димитър Николов, който е и зам.-председател на ГЕРБ.
„Искаме да чуем позицията му и дали ще получим подкрепата на десните формации. Сигурен съм, че ще имаме подкрепата и на БСП, тъй като на миналите местни избори идеята за избираемите районни кметове беше застъпена в кампанията на покойния Евгений Мосинов“, коментира Живко Табаков. Разговори ще има и с останалите групи в Общинския съвет.
От инициативния комитет „За развитие на местната демокрация“ са убедени, че подписката ще бъде приета.
„Кампанията ни мина по учебник. За мен е многозначително мълчанието на най-голямата политическа сила. Това е положителен знак, защото инициативата ни е толкова добре подготвена, че никой не си позволи да я прескочи“, допълни Митко Иванов.
Адвокат Иво Баев също е на мнение, че искането за райониране на Бургас ще има успех. „Сигурен съм, че развитието ще е положително, но ние постигнахме основната си цел – хората да се събудят и да разберат, че имат права, могат да избират и точно те са носителите на пряката демокрация“, допълни адвокат Баев.
Ако Общинският съвет в Бургас подкрепи идеята, то още на тези местни избори бургазлии ще имат възможност сами да избират районните си кметове. В момента градът е разделен на Центрове за административно обслужване, чиито директори се назначават от администрацията.