Отворено писмо изпратиха до редакцията на Грамофона нюз общинските съветници от ПП „Възраждане“ – Бургас. То е във връзка с плануваната за Великден заря. Публикуваме го без редакторска намеса:
„Уважаеми г-н Николов,
Ваше Високопреосвещенство,
От публикации в медиите и прессъобщение на Община Бургас научихме, че се планира заря на Великден. От една страна адмирираме Вашето желание да направите най-големия християнски празник по-грандиозен. От друга страна се обръщаме към Вас с това писмо, с надеждата да преосмислите тази идея.
1. Възкресението Христово безспорно е велик ден, не само в християнството, но и в нашето ежедневие, в което все по-често се налага да търсим вярата в себе си и в околните. Смятаме, че това е ден, в който да благодарим, в който да се обърнем към хората, които обичаме и да измолим здраве и благоденствие. Християнските празници – особено най-големите като Великден или Рождество Христово – носят със себе си дълбоко духовно, съзерцателно и често смирено съдържание. Те са насочени към вътрешното преживяване на вярата, към молитва и събиране със семейството. В този контекст шумната заря може да се възприеме като неуместна, дори оскърбителна, особено от миряните, за които тишината и смирението са неразделна част от празничния дух. Отпразнуването на Възкресението с фойерверки опошлява и комерсиализира все повече този празник и не кореспондира с целите на добродетелите на християнската религия, сред които е и смирението. Гърмежи в небето по никакъв начин няма да ни насочат към тях.
2. Знаете, че през последните години има все по-голямо обществено напрежение относно използването на заря и фойерверки от страна на официални институции по време на Нова година и други празници. В това число редица градове и общини ограничиха ползването им, основно заради вредното им влияние върху деца, особено от аутистичния спектър, както и върху животни и птици. Не смятаме, че въпреки тези тенденции Община Бургас следва да увеличава използването на заря и фойерверки.
В този смисъл считаме, че използването на заря по време на голям християнски празник следва да бъде внимателно преценено, като се търси баланс между обществените очаквания, традициите и уважението към религиозните ценности. Там, където има съмнение за неуместност или разделение в обществото, би било по-удачно да се предпочетат по-умерени и символични форми на празнична изява.
Искрено се надяваме, че ще преосмислите тази своя идея“.
С уважение:
Виктория Върбанова
Мариян Иванов
Виолета Диянова