Да се отмени Етичният кодекс на общинските съветници и публичните служители от Община Бургас, приет с Решение на местния парламент още през 2009 г. Това предлагат в докладна записка Христина Хаджиатанасова – председател на Постоянната комисия по установяване на конфликт на интереси, и Михаил Хаджиянев – председател на Общинския съвет в града, установи проверка на Gramofona.com.

Причините за предложението са две. Първата е по искане на Окръжната прокуратура в Бургас. Мотивът е, че не е в правомощията на Общински съвет да приема „кодекс“, тъй като „кодексът“ е „нормативен акт, който урежда обществени отношения, предмет на цял клон на правната система или на обособен негов дял“. Местният парламент може да приема само правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения.

Хаджиатанасова и Хаджиянев посочват, че чисто формалното именуване на документа като „Етичен кодекс“ няма отношение към залегналите в приетия акт основни стандарти на поведение на общинските съветници и публичните служители, а оттам не води до неговата незаконосъобразност.

В конкретния случай обаче те считат, че така приетият Етичен кодекс следва да бъде отменен, но с други мотиви. Двамата посочват приетият нов Закон за противодействие на корупцията, който е в сила от 6 октомври 2023 г. В него са предвидени дефинициите за конфликт на интереси, частен интерес и облага – чл.70 - 72 от ЗПК; забраните и ограниченията, свързани с изпълнението на публична длъжност – чл.73 – чл.80 от ЗПК; основанията за отвод и самоотвод – чл.81 - чл.84 от ЗПК; административнонаказателните разпоредби – чл.113 - чл.121 от ЗПК.  

„Тъй като законът е нов, не бихме могли да предвидим дали и в каква степен ще бъдат подобрени процесите, свързани с противодействието на корупцията, предотвратяването и установяването на конфликта на интереси и отнемането на незаконно придобитото имущество. Формулировките в закона обаче са достатъчно конкретни, за да могат задължените лица да съобразяват поведението си с тях“, пишат Христина Хаджиатанасова и Михаил Хаджиянев.

Те посочват и че в чл. 4 от Правилника за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация на община Бургас също са предвидени принципите, от които следва да се ръководи местният парламент: „В своята дейност Общинският съвет се ръководи от следните общи принципи: законност; самостоятелност по отношение на държавните органи при вземане на решения; гарантиране и закрила интересите на жителите на Общината; публичност при вземане на решенията и тяхното изпълнение“.

Вносителите на докладната считат, че актуалната норматива уредба налага и гарантира както етични граници за допустимо/недопустимо поведение, а така също реда и санкциите при нарушаването им.

„Несъмнено, поведението на общинските съветници е важна част от изграждането на система за почтеност на местно ниво. Етичното поведение в голяма степен съдържа в себе си очакванията на гражданите за безпристрастно, законосъобразно и етично поведение на общинските съветници, от една страна. От друга страна обаче, всеки човек има свое разбиране за света и на тази основа гради отношението си спрямо другите хора, спрямо себе си и заобикалящата го среда. Като членове на демократично избран орган на местното самоуправление общинските съветници имат възможност не само да участват пряко във вземането на важни решения, но да влияят и предлагат подкрепа. Стандартите на поведение на общинските съветници обаче следва да се извеждат директно от уредбата на законово ниво – Закона за местното самоуправление и местната администрация, Правилника за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация на община Бургас, така също и Законът за противодействие на корупцията“, мотивират се Христина Хаджиатанасова и Михаил Хаджиянев.