Няма никаква идеологическа и политическа агитация в плочата на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (ПГМЕЕ) в Бургас, поставена още по времето на комунизма в памет на загиналите в борбата срещу капитализма и фашизма възпитаници на училището. Това смятат от местното ръководство на БСП по повод внесена докладна записка от общинските съветници Георги Дракалиев, Димитър Людиев, Петко Георгиев, Станимир Апостолов и Виолета Илиева, с която се иска нейното премахване.

„В самият смисъл на Закона тази плоча има историческа стойност, а не агетационна. Тя упаменава, че в това училище са учили хора, които са загинали в борбата против фашизма. В цял свят се изграждат мемориали в памет на хората, които са отдали живота си за тази кауза. Те са част от историята, независимо дали на нас ни харесва или не, и ние не можем да я отречем“ – коментира Живко Господинов, лидер на ОбС на БСП-Бургас.

Общинският съветник Чанко Мирчев припомни, че 60 хил. български евреи са носили срамните жълти звезди по времето на фашизма, а Англия и САЩ са ни бомбардирали заради съюзничеството ни с Хитлеристка Германия. Затова е добре по въпроси с подобни надписи като на плочата на Механото да се питат хората, родени през 20-те и 30-те години на миналия век, а такива спорове дали е агитация или не в Общинския съвет са излишни, смята той.

„Става въпрос за хора, които са дали живота си за една по-добра България, обикновени хора до обикновени семейства, които са инквизирани, мъчени, убити и разстрелвани за това, че са имали една идея. Според мен е недопустимо да махаме тази плоча“ – каза Мирчев.

Що се отнася до петолъчката над имената на загиналите, социалистът преположи, че и вносителите на докладната имат починали роднини, на чиито паметни плочи има звезди. Означава ли това, че трябва те да бъдат премахнати с чук, длето или флекс – пита се общинският съветник.  

От БСП коментираха, че отзвукът и сигналът, който се дава в международен план с тази докладна в Общинския съвет, никак не е добър.