Декларацията от Бургас ще влезе в програмата на Румъния, когато тя поеме председателството на Европейския съвет през 2019 год. Това е обещал румънският министър на транспорта след като той и колегите му от Черноморския регион подписаха документа. Тази сутрин транспортните министри на шестте черноморски държави и Молдова дадоха съгласието си да работят за общото развитие на синята икономика в Черноморския регион.

 “С подписването на тази декларация, държавите с излаз на Черно море се ангажираме да прилагаме общ подход и да има синергия между  проектите, които реализираме в области като екология, икономика, туризъм”, коментира българският министър на транспорта Ивайло Московски. Той допълни още, че всяка държава залага в своето законодателство необходимите мерки, които гарантират развитието на синята икономика в Черно море.

Целта на декларацията е да се постигне и съгласуване на всички проекти. В момента например България и Румъния имат квоти за калкан, а останалите държави от региона, които не са член на Европейския съюз нямат. „Едните могат да смилат рибата с флотилиите си, а ние трябва да я пазим“, коментира вицепремиерът Валери Симеонов.

Черноморските министри на транспорта ще се съберат отново следващата седмица в София. Тогава ще се изготви и 10-годишен план за управление на региона, съобщи еврокомисарят по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела. Неговата надежда е, че планът ще постигне успехите на този, който средиземноморските държави са приели.

„Събрахме министрите от региона, за да ги накараме да подпишат декларация, в която изявяват политическата си воля за сътрудничество“, обясни Вела. Той не скри задоволството си от изготвянето на документа. „Това е само началото. Румъния заяви ангажимент да продължи да работи за конкретен план, за да се приложи и на практика заявеното в днешната декларация. Това ще стане през 2019 год. когато страната поема на ротационен принцип председателството на Съвета на Европейския съюз“, коментира още еврокомисар Кармену Вела.

По данни на Европейската комисия, синята икономика генерира около 500 млрд евро, а потенциалът й е до 2030 год. тази сума да се удвои.