БСП няма да подкрепи предложението за райониране на Бургас и за избираеми районни кметове в града от гражданите. Решението е взето снощи на продължително заседание на Общинския съвет на партията.
Идеята за райнирането е на Инициативен комитет "Развитие на местната демокрация". Предложението бе прието и от кмета Димитър Николов, който внесе докладна записка, която ще се разглежда на предстоящата сесия на местния парламент.
Според БСП не е състоятелно твърдението, че с разделянето на Бургас на 6 района ще се подобри ефективността на управление на общината. Социалистите считат, че всички слабости на сегашното управление могат да се решат и от настоящите директори на отделните центрове за административно обслужване, които се назначават от кмета Димитър Николов.
От една страна, още шест избираеми длъжности няма да променят нищо, а от друга – колкото са повече звената, проблемите се увеличават, заяви Прокоп Паскалев - председател на комисията по местна политика в Общинския съвет на БСП. Относно твърдението, че чрез районирането ще се стимулира гражданска активност, от левицата смятат, че дори това да е така, има друг механизъм, който пък изобщо не се използва – това е общественото обсъждане по особено важни въпроси.
Въпреки решението си обаче социалистите си оставят вратичка – ако се докаже, че ефектът от едно такова райониране ще има положителни резултати, то те ще настояват за провеждане на широко обществено обсъждане в общината и града по въпроса. Дори са си мислили да предложат референдум, но са преценили, че той няма да е успешен, базирайки се на резултатите от досегашните местни референдуми, които не са привлекли голям обществен интерес.
Председателят на Общинския съвет на БСП Живко Господинов смята, че настоящият местен парламент няма моралното право да вземе такова важно решение шест месеца преди избори. Такова решение трябва да се приеме от новия Общински съвет, тъй като е много отговорно. От докладната за районирането, която Димитър Николов е внесъл, не ставало ясно каква е позицията на кмета по въпроса, не са правени и никакви обществени обсъждания, на които да се представят плюсовете и минусите на районирането. Всичко това изисква много обстоен анализ, за да могат гражданите да направят информиран избор и да подкрепят или отхвърлят едно такова райониране в Бургас.
Заради всичко по-горе посочено Живко Господинов се надява кметът да си оттегли докладната записка от дневния ред на предстоящото заседание на Общинския съвет и решението за районирането на Бургас да се остави за новия състав на местния парламент в края на годината.