Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати, съобщи БНР. Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. 

Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска част, мотивират се вносителите. Част от съветниците обаче се обявиха срещу нея.

Директорът на Общинско предприятие „Транспорт“ Пламен Димитров поясни и защити промените. Той подчерта, че нуждата от паркоместа постоянно нараства, а в централна част капацитетът им е напълно изчерпан.

„Знаем, че с увеличаване на цената се намалява потреблението – считаме, че ако бъде увеличена цената за почасовия престой ще се намалят автомобилите в тези зони. Ако сега гражданинът си е позволявал да стои 3 часа и да заплаща 3,90 лева, сега ще се наложи да плати 2 часа за 4 лева. По този начин считаме, че ще се получи частична регулация в паркирането и ще се освободят паркоместа“

Мадлен Мутафян от БСП е против предложението и счита, че мотивите за повишението на синята и зелената зона не са основателни:

„Това няма да реши проблема с паркирането, ще доведе до допълнителна финансова тежест на гражданите. Миналият месец им вдигнахме такса смет, сега синя и зелена зона - мисля, че това е тежко финансово бреме“

Според нея трябва да продължи да се работи върху създаването на така наречената червена зона в суперцентъра, където е основният наплив и върху повишаване на цената на паркиране там, успоредно с ограничаване броя часове паркиране. 

Няма да подкрепи увеличението и Иван Иванов от СЕК:

„С вдигането на цената няма да се регулира паркирането. Ясно е, че автомобилите се прекалено много. Ако търсим увеличение – то трябва да е само в определени зони, до административните сгради. Трябва да се търсят други варианти - може да е почасово паркиране или ограничаване на автомобилите в ЦГЧ“

За постигане целите на мярката – намаляване на трафика в центъра и подобряване чистотата на въздуха Мариета Тимнева-Рохова от групата на "КОД – Български възход – Граждани на общината" има други предложения. 

„Това би могло да се постигне, ако цената е много по-висока и се ограничи времето за престой в централна градска част – да речем до 2-3 часа, за да се ограничи това струпване на коли и да се ползва централна градска част като паркинг през деня и за служебни, и за лични автомобили. Може да се помисли и за ограничаване на старите коли да влизат в ЦГЧ“

Според нея обаче това е едно начало и тя ще подкрепи предложението.

С промените се предлага поскъпване и на редица други такси, свързани с паркирането – уикенд пакета става 40 лева, картата за паркинг автомати вече ще е 100 лева за 100 часа, престой половин час ще струва 1 лев. Цените ще важат както за синя, така и за зелена зона.

Без промяна остава цената на годишния абонамент за живеещите в зоните за паркиране. За първи стикер отново ще се заплаща 60 лева, а за втори – 120 лева.