Протест срещу изграждането на фотоволтаичен парк в община Средец се проведе тази сутрин в Бургас, а основната група от протестиращи е от село Дюлево. Проектът предвижда фотоволтаичната централа да се изгради в землищата на селата Сливово, Дюлево, Светлина и Суходол. Тя е на площ 8 хиляди декара. Две от селата обаче отказват на тяхна територия да бъде изградена такава система и затова излязоха на протест пред съда в Бургас, където днес се гледа делото по казуса. Местните са категорични, че поставянето на фотоволтаици ще погуби поминъка им.

 „Това е унищожаване на поминъка на много хора за 50 години напред. Без да се допитат до тях и за да си оправдаят стъпките, те продават общинска собственост, която от публична е преустроена в частна. Така те имат основание да кажат: „Виждате ли този частен инвеститор има земя и могат да поставят фотоволтаичната централа”, каза председателят на сдружение „Чиста природа на село Дюлево” Валентин Киров.

Според протестиращите земите се продават на безценица.

„Две вафли, обикновени струват повече от това. Стартова цена 51 стотинки за кв. метър. Ако вие намерите такава цена на земя... Нали се сещате защо тя е такава”, заяви още Валентин Киров.

Против изграждането на фотоволтаиците се обявиха и местните животновъди. Според хората пасищата ще бъдат унищожени, а това ще навреди на отглеждането на животните.

 „640 декара пасища ще бъдат взети и унищожени. Имаме вложени пари в отглеждането на животните. Сега тези животни трябва да ги затворим, а до сега ние ги пускахме на пасищата по 6-7 месеца в годината.Тази земя е предвидена от Министерството на земеделието само за животновъдство, а не за фотоволтаици. Единствено това ги възпира инвеститорите последните няколко години, иначе централата вече щеше да е изградена”, каза животновъдът Калин Славов.

На няколко пъти Общинският съвет в Средец отлага приемането на докладната за изграждането на фотоволтаичната централа. Казусът е започнал през 2021 година.

„Първоначално казаха, че ще го помислят, но 6 месеца по-късно научихме, че два района са минали и са били одобрени тези проекти. До сега търсиха начин да сменят статута на тази земя, за да не са мера и пасища”, обясни Калин Славов.

Хората настояват съдът в Бургас да разреши този спор така, че да останат и в бъдеще в Дюлево семейства, които да си отглеждат децата.

„Искаме да ги няма тези фотоволтаици. Искаме чиста природа и чист въздух, за да останат бъдещите поколения”, каза Султанка Ставрева.

Областният управител Пламен Янев също дойде, за да подкрепи хората. Той се надява да бъде уважено мнението на местните, които не желаят да бъде изграждана такава централа. „Проблемът идва от там, че няма разговор между инвеститорът и местните. Когато отидох при хората, те очакваха аз да им представя проекта. За мен е важно да се влезе в диалог, за да може и Общината, инвеститорът и гражданите да бъдат удовлетворени, защото две от селата са съгласни на тяхната територия да бъде изградена тази система, но хората искат гаранция, че животът в селото ще се подобри чрез инвестиции”, каза Пламен Янев минути преди да влезе в съдебната зала.

Как ще се произнесе съдът, ще разберем по-късно след приключване на делото.