Хатевата къща е имала витражи и е много вероятно те да са затваряли пространството около колоните на пардния вход. Това разкриха реставраторите, които работя по възстановяването на една от емблематичните бургаски къщи, носеща духа на Европа от началото на миналия век, пред БНР Бургас.

През дългия период по прехвърляне на собствеността от наследници към имотната мафия и обратно, сградата потъна в разруха. В момента имотът е на частно лице и ще се използва за чисто жилищни нужди, коментира един от реставраторите Иван Иванов. Сградата, проектирана от Рикардо Тоскани е на път да възвърне предишния си облик. Вече е здраво укрепена, възстановена е и пирамидалната кула на върха.

 "Беше изгоряло кубето и част от покрива и от там вече всичките щети, които са по къщата. Сега вече сградата е укрепена, защитена, отвън е монтирано скелето и ние започваме фасадна реставрация на къщата", каза Иван Иванов.

Хатевата къща от Царска България е една от сградите, които внасят европейското влияние в Бургас. След освобождението много от по-заможните бургазлии са избрали да строят домовете си именно в този стил. Още за архитектурата ни разказва реставраторът Иван Бахатуров.

"Дефакто, това което е направено, с много уважение и любов, ние го възстановяваме, защото всеки орнамент, всеки детайл, всяка част от сградата е била обмислена. Тези характерните щитове, да кажем, над прозорците, които са демонстрирали мощ, също и тези, хералдически да ги наречем знаци, като "Х"-то изписано в щитовете. Отделно тази кула с огромните колони и стълбището, което е по-скоро показно, отколкото функционално. А самата кула в долната си част между колоните е била затворена с витражи. Било е затворено пространство и като чета за историята на къщата, споменават за тези прекрасни витражи, които е имало, но самите прозорци на къщата не са били витражи. И наистина, това ако е било затворено с цветни стъкла, самата визия на сградата ще е била просто вълшебна", каза Бахатуров. 

Иван Бахатуров, заедно със своя баща Иван Иванов са реставрирали редица емблематични сгради в Бургас и София. Сред тях е и бургаският храм „Св. Кирил и Методий“.

 

Източник: https://bnr.bg/burgas/