Зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова даде за пример ОДЗ „Надежда“ в к/с „Меден рудник“. Обединеното детско заведение е изградено по проект „Социално включване“ на ресорното министерство. Тук се обучават общо 400 деца в детски и яслени групи. Това, което различава детската градина от останалите е, че тук работи успешно и общностен център.
„Бургас е един изключително активен град, а този център е част от инвестициите, които правим. Има детска градина, т.е. ние предлагаме образователна услуга на децата, плюс различна подкрепа. Отделно се работи и с родителите. Това е бъдещето на социалната етика – интегрираните услуги“, коментира Зорница Русинова.
Извън образователните услуги, в детската градина се работи и с деца, които имат различни нужди от рехабилитация или подпомагане. Моделът е особено успешен, защото самата сграда е в жилищен комплекс. Наблизо има училище и болница и така средата за децата и семействата е много по-близка, уточни зам.-министърът. Зорница Русинова допълни, че за нея това е бъдещето на социалните услуги.
„В момента има 65 такива центъра в цялата страна. Предвиждаме в новия закон да бъдат регламентирани тези интегрирани социално образователни услуги, за да може и общините да търсят финансиране с държавно делегирана дейност. Искаме да дадем възможност на всички общини в България да имат такъв тип интегрирани центрове“, обясни още Зорница Русинова.
Тя допълни, че подобни центрове инвестират в ранното детско развитие, а това от своя страна е и превенция при ранното отпадане от училище. „Ако се работи с децата, които имат определени поведенчески проблеми, здравословни проблеми или са от малцинствена група и не знаят български език, ако се работи от ранна детска възраст с тях, после по-лесно се интегрират в училище и спада рискът те да отпаднат“, обясни Русинова.