„Преминаването към едносменен режим на обучение трябва да се случи плавно.” Това коментира председателят на синдикат „Образование” към КТ "Подкрепа" Юлиан Петров в Бургас. Според него това е една необходима промяна, защото в страните с развита образователна система използват именно този модел. Той е на мнение, че в по-големите градове ще е нужно да се изградят и нови училища, а това е свързано с пари.

На сегашния етап Петров не вижда перспектива за това. „Реформата трябва да се финансира адекватно, а в момента се случва обратното – правим реформа в рамките на един бюджет на образованието, който е същият като от преди 5 или 10 години. Трудно ще се случат промени така.” Юлиан Петров смята, че е важно да се акцентира върху целодневния режим на обучение и заниманията по интереси. Спортът спокойно можел да взима по-голяма част от след учебните дейности. Той мисли, че в тези часове специалистите трябва да имат по-голямо участие.

На този етап се предвижда едносменният режим да бъде до 8 клас. Синдикалистът обаче каза, че не вижда причина да не се продължи и след това, като за пример даде Англия. „Там например след 8 клас продължават да имат занимания по интереси, но класовете са по-малки, за да може да се наблегне на дадената сфера”, уточни той. Петров твърди, че все пак трудно ще транслираме английската система у нас, въпреки че новия закон е заимстван от нея. „Проблемът е, че при нас реалностите са други”, допълни той.

Председателят на синдиката „Образование” беше в Бургас на форум, на който учителите обсъдиха промените в образованието.