Режим на водата е въведен в айтоските села Карагеоргиево, Тополица, Раклиново и Зетьово, съобщи БНР-Бургас. Населените места се захранват от местни водоизточници, които обаче пресъхват. Според Община Айтос, решението е в нови сондажи в селата. От ВиК – Бургас обаче са им обяснили, че не са предвидени средства за това в капиталовата програма на дружеството. Карагеоргиево е най-голямото село в Общината, с около 1500 жители.
„Имаме сменен чисто нов водопровод, въпреки това лятото се задълбочи проблемът, защото нямаше сняг през зимата. Ние се снабдяваме не само от местен водоизточник, но също така и от Деривация „Камчия“. Източникът от подпочвените води е на нула, почти празен. В момента само се снабдяваме от Деривация „Камчия“, който дебит е недостатъчен за захранване на цялото село. Доброто е, че ние имаме алтернатива за решаване на проблема – единият вариант е сондаж, другият вариант е от Деривация „Камчия“ да се прекара по-голяма тръба с по-голям дебит, за да може да снабдява цялото село“, обясни Метин Латифов, кмет на Карагеоргиево.
Според него решение на проблема с безводието няма как да се намери през тази година.
„Нашето искане е поне за догодина да решим проблема. Да има устойчиво решение , а не само временно. Ако не се реши безводието, ние сме готови на протест“, допълни кметът. Той уточни, че в момента в селото водата се спира на 7 часа, но когато няма вода е трудно да се правим режим. Жителите на айтоското село са на воден режим от около месец.
Подобна е ситуацията и в Зетьово. Заради безводието, жителите на селото също се готвят за протест. Направен е опит за среща с представители на ВиК – Бургас, но до момента такава не е проведена.
„Ние имаме два водоема – единият е малък, другият е голям. Единият водоем захранва горния край на селото, а другия долния край, като повечето семейства са там. Горния край са без вода от януари, а при нас започна от юни“, обясни кметът на Зетьово Халил Осман. Той обясни, че от селото са внесли във ВиК - Бургас молба с подписка от жителите на селото. Днес се очаква да се проведе и съвещание, на което да бъде обяснено на хората дали ще се реши проблемът им.
Потърсихме позицията на ВиК – Бургас. Те обясниха, че проблемът с безводието в региона е от около 3 години. Относно възможността за създаването на нови сондажи, от там поясниха, че това решение е в компетенцията на Общините.