С настъпването на „Черния петък“ в България и тази година отново се породиха съмнения сред потребителите за това доколко намаленията са реални. Ето какви съвети за купувачите даде пред Gramofona.com Николай Стойков, директор на Комисията за защита на потребителите (КЗП) в Бургас.

„Важно е потребителят да има цялата информация при закупуването на даден продукт, да бъде предварително добре запознат. Ако се съмнява в качеството или в цената на стоката, най-добре е да откаже продукта. Също много е важно да се следи на касата за цената, защото понякога закупената вещ е маркирана с по-високата си стойност. В такъв случай търговецът е длъжен да уведоми клиента.“

Съществуват и други уловки при пазаруването, едно от тях е, когато има продукт с големи проценти намаления. Възможно е преди това неговата цена умишлено да е била завишена и реално тези намаления да нямат никаква стойност.

„Трайността на намалението не може да е повече от 1 месец и по-малко от един ден. В Бургас за тази година сме регистрирали два подобни случая, в които този срок не е бил спазен. Основно оплакванията идват повече от клиенти, чиито покупки са извършени в магазин, отколкото в Интернет“, каза още Стойков.

Според закона, закупена вещ от Интернет може да бъде върната в рамките на 14-дневен срок, докато такава, закупена от магазин, трябва да бъде върната до 2 години от датата на нейното купуване. Това важи само ако стоката е с фабричен дефект.

 

Автор: Михаил Колев