За поредна година община Малко Търново ще покаже обреда Кукер без маска или Кукеровден. Този древен обичай е признат за най-древното проявление на тракийския бог Дионис от редица български фолклористи и изследователи на тракийската древност, съобщават от странджанската община.

Обредното представление ще е на 26 февруари, неделя от 09:30 часа. Местната кукерска дружина ще тръгне от площад „Преображение“ в Малко Търново и ще отиде при кмета на общината Илиян Янчев. След благословията на градоначалника, кукерите ще изпълнят ритуалното кукерско хоро.  

По традиция кукерската дружина обхожда целия град. Посещават се домовете, където стопаните се благославят за здраве и берекет през годината. В късния следобед ще бъде представен кукеркия ритуал „Заораване“ и  „Паликош”, който символизира края на зимата и настъпването на пролетта.

Пали се високо издигнат кош със слама, около който се вие хоро. Падането на горящия кош на земята е съпроводено с радостни възгласи, че „старото и лошото“ вече са унищожени, след което всеки, който прескочи огъня, следвайки Кукера, пречиства и сам себе си.

Каква е ролята на Белия кукер?

Белият кукер обикаля домовете, за да донесе здраве и плодородие на хората. Кукерът в Странджа е само един и той е придружаван от своята дружина. В този ден всичко се прави наобратно. Затова дружината прави пакости и се държи неприлично. Но освен това белият кукер изпълнява действия за гонене на злото и така носи здраве и берекет.

В какво е облечен кукерът и защо е без маска?

Само в Странджа кукерът е един и е без маска. Той се облича  в 7 съшити овчи кожи в бял цвят. В митологията тракийският бог Дионис е бил разчленен на 7 части от титаните. Костюмът на Белия кукер символично повтаря това, като в края на обреда в миналото костюмът е бил разкъсван на 7-те си части и хвърлян в река.

Лицето и ръцете на кукера са черни, за да бъде неразпознаваем, страшен и да изглежда различно от останалите. Кукерът задължително мълчи по време на обреда. Той единствено подскача, дрънчи с хлопките, търкаля се по земята, удря с пометаша си и изпълнява неприлични действия и жестове с фалоса. Фалосът се приема като символ на плодородие.

Празнуването на Кукерът без маска е част от Живото наследство на Странджа и негово проявление днес е празника, който ни предстои да изживеем.