Община Бургас да предприеме всички законови стъпки и да защити правата си върху терена в ж.к. „Възраждане“, който беше пуснат на търг от Областна администрация Бургас. Това призовават общинските съветници от ПП „Възраждане“, като подчертават, че този парцел е бил актуван като общинска собственост, но общината сама се е отказала да защитава правата си върху него.
На 5 декември, областният управител Мария Нейкова е издала заповед, с която стартира процедура за търг за учредяване на право на строеж върху имот частна държавна собственост. Той се намира на ъгъла на улиците „Цар Калоян“ и „Цар Самуил“ в презастроения комплекс „Възраждане“.
Там може да се допусне строителство с височина до 15 метра, при плътност на застрояване – до 70 %, като държавата трябва да придобие офиси, апартаменти и паркоместа в бъдещата сграда. Имотът е с площ 627 кв.м и в момента се ползва за паркиране на автомобили.
За съветниците от „Възраждане“ е странна реакцията на Община Бургас, която реагира след нашия сигнал, публикуван в социалните медии, и разпространи прессъобщение, че през годините нееднократно е искала този имот и пак ще го иска.
Наистина, правото на собственост на Община Бургас върху този имот е предявено писмено пред Областна администрация Бургас последователно от кмета Димитър Николов и от предшественика му – Йоан Костадинов. Двамата се позовават на параграф 42 от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост, който гласи:
§ 42. Застроените и незастроените парцели и имоти-частна държавна собственост, отредени за жилищно строителство и за обществени и благоустройствени мероприятия на общините, съгласно предвижданията на действащите към датата на влизането в сила на този закон подробни градоустройствени планове, преминават в собственост на общините.
От „Възраждане“ смятат, че именно това е законното положение и имотът следва да бъде актуван като общински. До едно време и Община Бургас е считала така и през 2010 г. кметът Димитър Николов е подписал и утвърдил Акт за общинска собственост на същия имот. Странно как, но 8 години по-късно, отново кметът Димитър Николов издава заповед този имот да се отпише от актовите книги за общинска собственост в полза на държавата, в лицето на областния управител.
Мотивите на заповедта са, че имотът е бил неправилно актуван като общински, поради това, че през 1958 г. е станал държавен вследствие на замяна с друг имот. Така че е странна реакцията на Община Бургас да твърди, че ще иска отново имот, за който сама се е отказала да си защитава правото на собственост.
Според общинските съветници от „Възраждане“ Бургас законът е категоричен и имотът следва да бъде признат за общинска собственост, без значение как е станал държавен преди повече от 50 години, като те ще настояват за последователност в действията на общината.
„Нека се спре поредното презастрояване на комплекса и да се инвестира в проект, който да подобри условията на живот в комплекс „Възраждане“, призовават съветниците.