Малкотърновци отдават утре почит към един от най-големите интелектуалци на България. На 1 март се навършват 17 години от смъртта на проф. Александър Фол. Точно в 12:00 часа местни хора, администрацията и негови близки ще поднесат венци и цветя пред паметната плоча на проф. Фол, която се намира пред музейния комплекс, носещ неговото име. За делото на проф. Фол ни припомня директорът на Историческия музей в Малко Търново Мариета Филчева.

„Проф. Фол е човекът, който дава сърцето си за развитието на Странджа. Малко известна е неговата фраза, че Странджа е планината на вечното завръщане. Всеки един, който е дошъл веднъж в Странджа, ще повтори, ще потрети и няма да я забрави. Проф. Фол е бил доста често в Малко Търново, имал е много познати и приятели, с които е преминал живота му. По-възрастните си спомнят за него много случки, а по-младите слушат легендите за него и това, което се предва“, разказа Филчева.

Тя припомня, че професорът идва в странджанската община още през 70-те години, за да я проучва. „Основните му проучвания и тези на неговите колеги, са археологическите. През 1972 година проф. Фол поставя началото на един от грандиозните проекти за времето си – Национална научно-изследователска координационна програма, по известна като Странджа- Сакар.

Това е една от първите програми, които се правят в района, която е за комплексно научно-изследване на голяма цялостна територия. Тази програма влияе доста, тъй като се поставят много задачи за цялостното научно осигуряване на социалното и културното изграждане на района и развитието като цяло на Странджа.

През 1975 година проф. Фол е учредител и на друга програма. Създава център за научни изследвания. В периода 1980-1986 г, когато е министър на просветата основава и Музейния комплекс в Малко Търново. Идеята е била този център да е регионален“, казва още директорът на Историческия музей.

Според нея той е личност, с чиито трудове малкотърновци трябва да се гордеят малко повече от всички останали.

Снимка: Фейсбук